Kurumsal Web Sitesi Tasarımı ve Alan Adı(Domain) Tescili

firmalar-icin-web-sitesi-alan-adi-nasil-olmali

Alan adı tescili dijital hayatınızın başlangıcında, kurumsal bir web sitesi planlamanızda çokça önemsemeniz gereken bir konudur. İşin teknik ve teknolojik bilgi derinliği iş yükünüzün arasında anlaşılması hayli zor bir içerik olabilir. Alan adı nedir, tescili nasıl yapılır ve kurumsal bir yaklaşımla tescil işlerini kimler yürütmelidir gibi konulara göz attıysanız bu yazımızda sizler için çok önemli hatırlatma ve uyarılarda bulunacağız.

Alan Adı Tescili, Yenilenmesi ve Takibinde Önemli Detaylar

Bir sabah ofise, iş yerinize geldiniz ve sizin için çok önemli kurumsal web siteniz çalışmıyor, açılmıyor. Üstelik acilen göndermeniz gereken e-mailleriniz de var. Dijital haberleşmeniz ve iletişiminiz de kesilmiş. Evet bunun bir sebebi henüz modemi açmamış olmanızdır . Umarım öyledir ve dijital varoluşunuzun başlangıç noktası diyebileceğimiz alan adınızı ihmal etmemişsinizdir.

Kurumsal Web Sitesi Tasarımı Düşünen Firmalar için Alan Adı Uyarıları

 • Alan adı tescili sırasında çok uzun alan adlarından kaçının, özellikle SEO için alan adı uzunlukları önemlidir. Kolay hatırlanır ve yazılır bir alan adı ziyaretçiler için de son derece önemlidir.
 • SEO ve arama motoru itibarınız için bir yıldan daha uzun süreli tescil ve yenileme işlemleri yapınız.
 • Alan adı tescili diğer dijital hizmetlerin yanısıra daha uygun fiyatlıdır ama fiyatı ona verilecek önemi azaltmamalıdır. Web projenizde maliyeti en düşük ama önemi en büyük noktadır.
 • Mümkünse web sitenizi yapan ajanstan alan adı tescil hizmeti almanız kontrolün tek elde olması ve yönetim kolaylığı açısından önemsenmelidir.
 • Tescil ve takip sırasında muhatap olduğunuz kişilerin ya da kurumun ciddiyeti dijital varlığınız için son derece kritiktir. Yenileme zamanı geldiğinde tescili yapan kişi ya da yerlere ulaşamazsanız .tr dışındaki .com, .net , .org alan adlarınızı kaybedebilirsiniz. .tr alan adınızı sonradan ODTÜ’den imza ve kaşe ile devralma, yönetimi başkasına devretme imkanınız vardır. Ama .tr uzantı olmayan alan adlarında böyle bir şansınız maesef yoktur.
 • Alan adlarınız için firma ya da kuruluş bünyenizde bir bilişim dosyası hazırlayın. Bu dosyada alan adının güncel kimlik bilgilerini, alan adı transfer kodu (Domain Auth Code)’nu bulundurun.
 • Alan adınız sizin dışınızda dijital bir ajans ile yönetiliyor olsa dahi admin e-postasını firma e-postası yapın. Böylelikle alan adınızın elinizdeki domain auth code’u ile istediğiniz başka bir yere ya da kendinize transferini sağlayabilirsiniz.
 • Yalnız bu transfer işlemi için riskli olsa da transfer kilidinizin açık olması gerektiğini unutmayın. Risk değerlendirmesi bu noktada size ait. (İstemsiz transfer ve alan adı çalma işlemlerinin önünü kesmek için kilit uygulaması bir çok tescil firmasında vardır.)
 • Alan adı kimlik bilgilerinizde(whois) kullandığınız e-mail adreslerinin güncel ve sağlıklı olduğundan emin olun. Bir çok sistem bu e-mail adresleri üzerinden yönetim ve haberleşme sağlar.
 • Whois(kimlik) bilgileri herkese açık ise kötüye kullanımları engellemek için gizlemeyi düşünebilirsiniz ama son dönemde bu işlemin Google tarafından pek sevildiği söylenemez.
Kurumsal Web Sitesi Nasıl Olmalı
Kurumsal bir web sitesi ve dijital varoluşta alan adı yaklaşımları çok önemlidir.

 • Alan adı yenileme zamanı size çok öncesinden bildirilmelidir. Son yenileme tarihlerini kesinlikle kaçırmayın. An adı süresi dolmadan önce yenileme işlemlerinizi yapın.
 • Zamanında yenilenmeyen ve süresi geçmiş alan adları redemption period denilen bir ipotek ve kurtarma sürecine girebilir. Bu sürece girmiş alan adları size ek zaman ve para maliyeti çıkarırlar. Yenileme ücretinin 10 katına kadar ceza ödemeleri ile alan adınızı kurtarmak zorunda kalabilirsiniz.
 • Ayrıca alan adınızı kaybedebilirsiniz de. Süresi dolan alan adları tekrar kullanıma açılabilir ve rakipleriniz tarafından alınabilir. Kara borsada normal fiyatından daha fazla yüzlerce misli fiyatlara satışa çıkabilir.
 • Web sitesi yayınınıza son vermiş dahi olsanız planlarınız netleşene kadar alan adınızı bir iki yıl daha elde tutmayı düşünebilirsiniz.
 • Alan adı süresi dolup kısa süreyle dahi olsa web sitenizin yayını kesilirse, SEO ve arama motoru sıralamalarında kayıplar yaşarsınız. Yenileme süresini kesinlikle geçirmeyin.
 • Alan adı transfer kodlarınızı dijital ortamda ve kesinlikle admin e-posta kutunuzda tutmayın. Admin postanız hacklenirse alan adınız çalınabilir.
 • Whois bilgileriniz açıksa, bazen iletişim e-posta adreslerine sahte ödeme ve süre bitiş bildirimleri gönderen dolandırıcılar olur. İtibar etmeyin.
 • Alan adlarınızı ilgilendiren herhangi bir iletişim ve yazışmayı konuya hakim değilseniz bir uzmana sorun. Ajansınız takip ediyorsa, iletişim kurmadan işlem yapmayın.
 • Alan adı takip ve tescil işlerinizi detaylara hakim kurumsal bir yapıya teslim edin. Bilgisayardan anlıyor diye lütfen yeğen, oğlan ve komşu kızına yaptırmayın. 3 ay sonra yaptığı işlemleri ve şifreleri unutur. Ya da başka dünyalara gider, yanarsınız. Bu noktada modemi açıp kapatmak gibi işlemler de bu ciddi sorunu çözemez.

Sistematik, planlı ve kurumsal bir dijital varoluş dileyerek kurumsal web sitesine ekleyeceğim diğer konuları lafı uzatmadan başka yazılara bırakıyorum. Sorularınız olursa iletişim sayfasından çekinmeden yazabilirsiniz.

Tech Lab / Dekemhost Kreatif Kolektif

Benzer Gönderiler

bir yorum bırakın