Yandex Kurumsal Mail

Yandex Kurumsal E-Mail

Yandex Kurumsal Mail hizmeti , çıkışından bugüne özellikle kurumsal kullanıcılar arasında hızla yaygınlaştı. Bugün bir çok firma, web sitesi yayını için zorunlu olan web hosting hizmetini alırken beraberinde gelen e-mail hizmeti yerine avantajları dolayısıyla Kurumsal E-Mail hizmetleri kullanmayı tercih ediyor. Kurumsal Mail ya da e-mail hizmetleri, web siteniz varsa ya da bir web sitesi tasarımı yaptırmayı planlıyorsanız sizin de ilgili olabileceğiniz bir konudur. Biz genel olarak kurumsal ve normal e-mail hizmetlerini anlatmak yerine bu yazımızda daha çok Yandex Kurumsal Mail hizmetinden bahsedeceğiz. Sırasıyla şu konuları ele almayı düşünüyoruz.

 • Kısaca web sitesi, web hosting (barındırma), e-mail hizmeti ve firmalar için e-mail alt yapısına bakış.
 • Yandex Kurumsal Mail Nedir ?
 • Firmalar Neden Yandex Kurumsal Mail Kullanıyor ? Kullanmalı mı ?
 • Yandex Kurumsal E-Mail Nasıl Yönetilir ?
 • Yandex Kurumsal Mail’de sorunların çözümü ?
 • Yandex Kurumsal Mail hizmetinin alternatifleri var mı ?
 • E-Mail zaten web sitemizin bir özelliği değil mi ? Yandex nereden çıktı ?
 • Yandex Kurumsal Mail’de muhatap kimdir ? Kurulumu Kimler Yapar ?
 • Yandex Kurumsal E-Mail Nasıl Kurulur ? İş Akışı nasıldır ?
Yandex Connect - Kurumsal E-Posta

Firmalar İçin E-Mail Alt Yapısı ve Web Sitesi

Bir web sitesinin yayını için öncelikle ona kısa yoldan ulaşımı sağlayan bir alan adına(domain name), sonrasında ise tüm dünyaya sunulacağı yani yayın yapacağı bir sunucuya(server) ihtiyacı vardır. Web siteleri yada e-mail alt yapısı için kendilerine özel sunucu kiralamamış, satın almamış bir çok küçük ve orta ölçekli firma, e-mail alt yapısını web hosting(barındırma) adı altında satın aldığı hizmet ile yürütür. Yani internete sürekli bağlı paylaşımlı sunucu(shared server) denilen bir bilgisayarı, web sitenizi yayınlamak ve dış dünya ile e-mail alışverişi yapmak için kullanırsınız. Çoğunlukla bu hizmetleri aynı sunucuda bulunan diğer kişisel ya da kurumsal hesaplar ile paylaşırsınız. Aynı sunucuda sizden başka bir çok firma ya da kişi bu hizmetlerden yararlanabilir. Fakat e-mail yazışmalarının önem kazandığı bu zamanda çok daha kurumsal çözümlere ihtiyaç duyulması kaçınılmazdır. Çünkü web hosting hizmeti kapsamında sunulan e-mail alt yapısı ihtiyaçlarınızı karşılamayabilir. Bu noktada ise web hosting hizmetine bağlı standart e-mail hizmeti yerine kurumsal e-mail hizmetleri devreye girer.

Bir web hosting hizmeti satın aldığınızda alan adınız bulunduğunuz sunucuda tanımlanır ve genelde oradan web yayın hizmeti ile e-mail hizmetini birlikte almaya başlarsınız. Bulunduğunuz makine alan adınıza bağlı açılan e-mail hesaplarınızı kullanarak dış dünya ile haberleşmenizi sağlar. Bu temel ve klasik olan bir alt yapı çözümüdür. Peki bunun dışında artık ne gibi çözümler söz konusu, işte kurumsal e-posta çözümleri tam da burada karşımıza çıkıyorlar. Daha detaylı ele alınması gereken önemli bir konu olmakla birlikte biz sadece Yandex Kurumsal Mail hizmetinden bahsetmeye devam edelim. Genel olarak kurumsal mail hizmetlerini ise başka bir yazıda tekrar ele alacağız.

Yandex Kurumsal Mail Nedir ?

Yukarıda bahsettiğimiz , web hosting hizmeti ile birlikte gelen e-mail hizmetini kullanmak yerine isterseniz farklı imkanları olan bir sunucunun e-mail hizmetlerini de kullanabilirsiniz. Eğer konuya Yandex Kurumsal Mail özelinden bakacak olursak, web yayını yaptığınız sunucuda yapılacak bir ayar ile e-mail hizmetlerinizi Yandex Mail sunucularına devredeceğini söylersiniz. Bu noktadan sonra artık e-mail hizmetiniz web hosting hizmeti aldığınız sunucudan çıkar ve Yandex sunucularına devredilmiş olur. Fakat dns ayarlarınız ve web yayınınız için halen bir web hosting hizmeti gerekecektir. Yandex’e geçiş sonrasında firma e-mail hesaplarınız yandex.com uzantılı olmaz. Yine email@firmaalanadi.com gibi hesaplarınızı kullanmaya devam edersiniz. Aslında e-mail teknoloji alt yapısını Yandex’ten sağlamış olursunuz. Sonuçta web yayınınız , satın aldığınız web hosting hizmeti ile yapılırken, e-mail haberleşmeniz Yandex sunucuları tarafından sağlanır. Web hosting hizmetiniz ile gelen e-mail hizmeti yerine Google G-Suite ya da Yandex Kurumsal Mail için web hosting alanınızda MX ayarları denilen ayarlar yapılır. DNS kayıtları arasında bulunan MX ayarları ile e-mail hizmetinin teknik alt yapı muhatabı belirlenmiş olur.

Firmalar Neden Kurumsal E-Mail Kullanıyorlar ?

Eğer @firmaalanadınız.com uzantılı e-mail hesabınız ile haberleşme sağlamak istiyorsanız bir e-mail hizmeti kullanmak zorundasınız. Bunun için

 1. En pahalı çözüm e-mail hizmetiniz için sadece size ait bir sunucu kiralamaktır.
 2. En ucuz çözüm web hosting(barındırma) ile birlikte gelen başkalarıyla paylaştığınız e-mail hizmetidir.
 3. En pratik ve sorunsuz çözüm ise kurumsal e-mail hizmeti veren Google, Yandex vb gibi meşhurların sunucularını, kurumsal e-mail hizmetlerini kullanmaktır.
 4. Bunun yanısıra son zamanlarda web hosting firmalarından ek hizmet olarak satın alınabilen kurumsal e-mail hizmetleri de bulunmaktadır.

1. En Pahalı Çözüm

Size özel bir ortamda eğer yüzlerce, binlerce e-mail hesabını, kendi güvenlik, anti-spam, şifreleme vb gibi amaçlarla firma bünyesinde planlama hedefiniz yoksa en pahalı çözüm olan kendinize ait mail sunucusuna ihtiyaç duymayabilirsiniz.

2. En Ucuz Çözüm

En ucuz çözüm olan web hosting hizmeti ile gelen e-mail hizmeti her firma için yeterli olamayacaktır. Üstelik paylaşımlı bir sunucuda bulunduğunuz için e-mail kota sınırınız vardır. Bu kota sınırı da yaygın olarak 250 mb’dır. Bunun yanısıra sunucuda bulunan herkesin hizmetten adil yararlanabilmesi için başka sınırlamalar da bulunur. Ayrıca bu sunucular mail hizmeti dışında başka hizmetler de sunarlar, bu durumda e-mail hizmetinde aksaklıkların yaşanması ihtimali daha yüksektir. Size ait bir web sunucusu ya da e-mail sunucusu yoksa , standart web hosting hizmetinde web hizmetleri ile e-mail hizmetlerini aynı sunucuda bir çok başka hesap ve firma ile paylaşırsınız. Ayrıca paylaşımlı sunucuların(shared server) mobil uygulama destekleri yoktur, webmail arayüzleri çok yetenekli olmayabilir. Kısaca web hosting hizmetine bağlı e-mail alt yapısı çok kurumsal bir çözüm değildir. Başlarken düşünülebilir ama daha kurumsal düşünmeniz gereken zaman eninde sonunda gelecektir. Evet belli düzeyde işinizi görür, ucuzdur ama dijital haberleşmenizde aksaklık olmadan çözüm sunmakta standart e-mail hizmetleri yetersiz kalacaktır.

3. En Pratik ve Sorunsuz Çözüm

Biz en pratik ve sorunsuz çözüm olarak tanımladığımız Google ve Yandex gibi devlerin sunduğu kurumsal e-posta hizmetlerini seviyor ve öneriyoruz . Özellikle bu iki global firma e-mail için tüm dünyaya hizmet veren güçlü bir alt yapı ve ağ kurgulamışlardır. E-Mail alt yapısı dışında bulut tabanlı döküman merkezi gibi yeni ihtiyaçları da kapsayan çözümler de sunmaktadırlar. Google ve Yandex Kurumsal E-Mail ile çalıştığınızda bir web hosting firması ya da teknik ekibin ötesinde muhataplar ve çözüm ortaklarını devreye sokmuş oluyorsunuz. Google ve Yandex’in dijital alt yapılarını sanırım detaylıca burada anlatmaya gerek yok , zaten bir çok hizmetleri ile karşımıza çıkan bu devlerin en temel hizmetlerden olan e-mail alt yapısı ile ilgili sundukları çözümler oldukça üst seviyede. Ayrıca teknik döküman ve yönetim araçları açısından da son derece zengin kaynakları var.

4. Diğer Kurumsal E-Mail Çözümleri

Bu global firmaları övdüğümüz noktada özellikle son zamanlarda çözüm olarak sunulan ve oldukça hatırı sayılan etkiye sahip diğer kurumsal e-mail hizmetlerini de atlamayalım. Web hosting hizmetine ek olarak ayrıca satın alınan kurumsal mail hizmeti de e-mail alt yapınız için bir çözüm olabilir. Bu da son zamanlarda oldukça yaygındır. Web Hosting hizmetine entegre gelen e-mail hizmetinden daha geniş imkanlarıyla kota sınırlarını yükseltip daha stabil , az sorunlu bir e-mail hizmetine sahip olabilirsiniz. Web mail arayüzleri de daha kullanışlıdır. Bu seçenek de aylık ödeme modelleriyle değerlendirilebilecek diğer bir seçenektir.

Biz yine konumuza yani kurumsal e-mail hizmeti çözümlerinden Yandex Kurumsal Mail‘e dönelim ve devam edelim. Yandex’in veya GSuite’in bu noktada pratik bir çözüm olduğunu düşünüyoruz. Peki ne kadar maliyetleri var bir de ona bakalım.

Yandex Kurumsal E-Mail Ücretli mi ?

Yandex Kurumsal E-mail hizmeti şu an için (2020 Şubat) halen sunduğu geniş imkanlarıyla ücretsiz, yani kullandığınız süre boyunca bir ücret ödemiyorsunuz. Ücretli bir seçeneği var ama henüz satışa başlanmadı. Kendiniz kuramıyorsanız belki sadece teknik bir ekibe kurulum için ödeme yaparsınız. Vaktiyle Google’da benzer bir kurumsal e-mail hizmetinden faydalanmayı ücretsiz sunmaktaydı. Şimdilerde G Suite adı altında sunulan ücretli bir hizmete dönüştü. Google aylık her kullanıcı başına seçtiğiniz pakete göre bir ücretlendirme yapıyor. Evet bu nokta da Yandex’in ücretsiz olması ve geniş imkanlar sunması onun firmalar tarafından tercih edilmesini sağlayan en başta gelen özelliği diyebiliriz.

E-Mail hizmeti diyoruz ama Google ve Yandex bu kapsamda sadece kurumsal e-mail hizmeti sunmuyor. Ortak disk alanı ve ortak çalışma sağlanabilecek bazı yardımcı araçları da sunuyorlar.

Firmalar tarafından şu an Yandex Kurumsal E-Mail, hizmetini ücretsiz olarak sunduğu için tercih ediliyor. Peki ücretsiz seçenekte ne gibi özellikler bulunuyor;

 • 1000 adet e-mail hesabı
 • Her bir hesap için sınırsız e-mail kotası
 • Anti Spam ve Anti Virüs desteği
 • IMAP, POP3 Protokollerini kullanabilme
 • Web Mail arayüzünden erişim ve kolay kullanım.
 • IOS ya da Android Mobil Uygulama ile cep telefonları ve tabletlerden kolay arayüz ile kullanım imkanı
 • Birden fazla alan adı bir hesapta tanımlanabiliyor. Yani aynı anda info@firmaniz1.com ile info@firmanız2.com adreslerini aynı posta kutusunda kullanabilme.
 • E-Mail hesapları arasında gruplar oluşturabilme
 • Bir e-mail hesabına eş tanımlar takma adlar belirleyebilme. Yani info@firmaniz.com ile bilgi@firmaniz.com aynı posta kutusu olarak tanımlanabilir. İkisinden ayrı ayrı e-mail gönderimi de yapılabilir.
 • Kurulum sonrası e-mail hizmetlerine Admin (yönetici) atayabilme.
 • Her kullanıcı için 10 gb bulut disk alanı tanımlanıp, dosyalarınız için depo alanı olarak kullanabilme.

Yandex Kurumsal E-Mail’i Nasıl Yönetiyoruz ?

Yandex Kurumsal E-mail hizmeti Yandex Connect panelinden yetkisi olan (admin) kullanıcı tarafından yönetilir. Firmanıza ait e-mail adresi ve şifresi ile yetkili kişi girip Türkçe arayüz ile yönetimi sağlayabilir. Bu panelde yeni hesap oluşturma, hesap silme ya da hesabı dondurma, grupların, takımların yönetimini sağlama, yöneticilerin belirlenmesi, şifre sıfırlama, dil ve saat dilimi değişiklikleri, imap ya da pop portokollerin kullanımları, DKIM kayıtları, yeni alan adının devreye alınması ve mevcut alan adı uzantısı ile birlikte kullanımı gibi teknik işlemler yürütülebilir.

Yandex Kurumsal Mail hizmetinin nasıl kurulacağı ve sonrasında nasıl yönetileceği ile ilgili Yandex tarafından sağlanan teknik döküman şu adreste Türkçe görülebilir.

Yandex Kurumsal E-Mail’de Sorunlar Nasıl Çözülür ?

Tech Lab ekibimizin özelinde bahsedecek olursak, bugüne kadar yüzlerce firmaya Yandex Kurumsal E-Mail hizmetini kurduk ve şimdiye kadar hizmet devamında bir aksaklık yaşamadık. Web hosting ile gelen e-mail hizmeti ile kıyaslanmayacak düzeyde az sorunlu bir hizmet olduğunu söyleyebiliriz. Yine de sorun olduğunda başvuracağınız kişisel düzeyde döküman ve kişiye geri dönüş sağlayan bir teknik ekibe sahip.

Firmanızın bir teknik destek ekibi yoksa Yandex Yardım ve Destek Ekibi‘de size çözüm sunabiliyor. Eğer bir bilişim ekibiniz varsa bu noktada bolca tembellik yapıp çözümlerin takibini de bu kaynaklar ile onlara bırakabilirsiniz ama tavsiyemiz dökümanlara kişisel olarak göz atıp sorunu kendiniz çözmeniz.

Yandex Mail için sağlanan teknik döküman ile kullanıcılar ve bilişim ekibi bir çok sorusuna yanıt bulabiliyor. E-mail konusunda teknik ekibe iletilen çoğu problem aslında kullanıcı kaynaklı sorunlar olup temel bazı bilgilenmeler ile çözülebilir niteliktedir. Bu konuda kullanımı ve yaşanan sorunlar ile ilgili detaylı dökümanlar Yandex tarafından sağlanmış görünüyor. İşte size faydalı bir kaç bağlantı ;

Eğer destek alabileceğiniz firma teknik ekibiniz yoksa Yandex Yardım ve Destek Ekibi ile sorun çözmeyi deneyebilirsiniz.

Yandex Kurumsal Mail Hizmetinin Alternatifleri Var Mı ?

Şu an bu avantajları sağlayan ücretsiz bir alternatif yok. En büyük rakibi ve sektörün lideri Google, G Suite markası ile başlangıç paketini kullanıcı başına 4 dolar olarak ücretlendiriyor. Yandex de ücretli versiyonunu 3 dolardan fiyatlandırdığını söylüyor ama Türkiye’de satışa açık değil.

Diğer bir alternatif kullanım ise bir web hosting firmasından Kurumsal Mail Hizmeti başlığı ile ek e-mail hizmeti satın almak olabilir.

G-Mail, Google, G-Suite

Yandex Kurumsal E-Mail Tamamen Ücretli Olursa Ne Olacak ?

İlk Yandex Kurumsal E-Mail kurulumunu 5-7 yıl önce yaptık ve halen ücretli olmadı. Bundan sonraki politika ne olur bilemeyiz. Google’da benzer bir ücretsiz kurumsal e-mail hizmetinden ücretli G-Suite hizmetlerine çok sonraları geçiş sağlamıştı. Geçiş sonrası eski esapların 10 adet kurumsal e-mail kullanıcısı tanımlamasına izin verilmişti. Bu da bir çok küçük ve orta ölçekli işletme için yeterli oldu. Tabi yeni G Suite gibi çok geniş yetenekler bu eski hesaplara tanımlanmadı.

Yandex’in plan ve programı nedir bilemiyoruz ama uzunca bir zamandır yukarıda listelediğimiz avantajlar ile ücretsiz kurumsal e-mail hizmetini sunuyor. İlerleyen zamanda Yandex’in imajını ve marka bilinirliğini zedeleyecek bir hamle yapacaklarını sanmıyorum. Artık bundan sonra her şey ücretli demeyeceklerdir. Öyle olsa bile, firmanız için düzgün bir alt yapı ile sorunsuz e-mail haberleşmesi sizin için ne kadar önemliyse o değerde bir yatırım yapmayı kesinlikle düşünmelisiniz. Bu noktada karar sizin ama sunulan ücretsiz e-mail imkanları düşünüldüğünde bizce halen Yandex Kurumsal E-Posta tercih edilebilir konumunu koruyor. Eğer ücretli olur ve fiyatlar Google G-Suite düzeyinde olursa işte bu noktada G-Suite şu an için daha zeki bir sistem diyebiliriz. Yalnız Google G-Suite kurulumu çok daha zordur ve panel kullanımı daha ayrıntılı bir arayüze sahiptir ve bazı kullanıcılara daha zor gelecektir. Bu noktada Yandex Connect arayüzü çok daha sade ve pratik görünmektedir.

E-Mail Zaten Web Sitemizin Özelliği Değil mi ? Yandex Nereden Çıktı ?

E-Mail, yukarıda da bahsettiğimiz gibi web sitesinin bir özelliği değildir. Alınan web hosting(barındırma) ile birlikte size sağlanan temel bir hizmettir ve sınırları vardır. Yetmez ise e-mail haberleşmesi için bir kurum ve firma olarak ek hizmetler satın almanız gerekebilir. Bir dijital ajans web barındırma sağlayarak web yayınınızı yapmayı tercih edip, muhtemel sorunları dolayısıyla standart e-mail alt yapınızı yönetmek istemeyebilir. Eğer yukarıda anlatılanları avantajlı ve sizce faydalı buluyorsanız ücretsiz Yandex Kurumsal Mail ya da ücretli G-Suite tercih edebilirsiniz. Bu günlerde Yandex’in ücretsiz sunduğu bu hizmetleri başka bir yerde bulacağınızı pek sanmıyoruz.

Yandex Kurumsal Mail Hizmetinde Muhatap Kimdir ? Kurulumu Kimler Yapar ?

Yandex Kurumsal Mail hizmetinde muhatabınız Yandex firmasıdır. Google G-Suite hizmetinde ise muhatabınız Google firmasıdır.

Kurulumu, e-posta hesaplarının açılması, eski e-posta hizmetinizden taşınması gibi konularda yeterli bilgiye sahip değilseniz dijital ajansınızdan, web tasarımcınızdan ya da teknik bir ekipten bu destekleri ücretli olarak alabilirsiniz. İşte kurulumu konusunda bir teknik ekip ile anlaştıysanız, sadece kurulumun doğru yapılmasından bu ekip sorumludur. Ama sonrasında G-Suite ve Yandex Kurumsal Mail hizmetlerinin devamından yine Yandex ve Google sorumludur, kurulumu yapan teknik ekip değil.

Bilgisayarın Düğmesine Basan Her Şeyden Sorumludur !

Dijital hizmetlerde hizmet kalemlerinin hangi şartlar ile size sunulduğu önemlidir. Ülkemizde çoklukla bilgisayarın düğmesine basıp açan kişi bilgisayarla yapılan her işten sorumlu zannedilir. Ya da alınan herhangi bir dijital hizmet sonrası her türlü dijital olay bu hizmeti verene bağlanır. Web sitesi yapan dijital ajansa, yazıcınızın çalışmadığını söylediğinizde yaşanan suskunluk bu konunun uç ve acı örneklerindendir. Halbuki dijital hizmetler çok katmanlı ve çok modüllü işler içerir ve her birinin sorumlusu başka kişiler olabilir. Web tasarımını yapan firma, hatta web hosting hizmeti aldığınız firma size belirli kapsamlar ile teknik hizmet verir, basit bir örnek verecek olursak, e-maillerinizin ofiste bilgisayar formatlarından sonra kurulum sorumluluğu tamamen size ait olup, dijital ajansınız size teknik desteği ücretli sunabilir. Web hosting ile birlikte gelen Cpanel yönetimi ve email açma kapatma gibi temel işlemler de yine sizin sorumluluğunuzdadır. Web hosting firması panelinizdeki sizi ilgilendiren işlemleri yapmakla sorumlu değildir. Dijital ajansınızdan aynı zamanda web hosting hizmeti, e-mail hizmeti alıyor da olsanız ajansınız sizi bilgilendirmekle ve bu işlemlerin nasıl yapılacağı konusunda bilgi vermekle , döküman sağlamakla sorumlu olabilir ama kurulumu yapmakla sorumlu değildir. Bu tür ek teknik destekler ayrıca ücretlendirilir. Dijital dünya birbirini takip edip bağlayan teknik hizmetler içerir ve bu hizmet çözümleri için ya bir biriminiz olmalıdır ya da bu desteği dışardan profesyonel olarak karşılamanız gerekmektedir.

Özellikle oldukça karmaşık dijital hizmetlerde taraflar sorumluluk alanları, kapsamları ve detayları konusunda birbirlerini iyi anlamalıdırlar.

Özetle sorumlular kimdir ?

 • alan adınızdan alan adı tescili yaptığınız yer,
 • web tasarımınızdan web sitenizi yapan ekip,
 • web sitenizin yayınından web hosting firmanız,
 • web hosting ile gelen e-mail hizmeti kullanıyorsanız, e-mail hizmet devamından yine web hosting firmanız
 • Google G Suite ya da Yandex Kurumsal Mail Hizmeti kullanıyorsanız hizmet devamından Google ve Yandex,
 • bütün bu ortamlarda eğer sözleşmeniz varsa dijital teknik ekip sadece belli şartlar ve kapsamda yürütmeden sorumludur.

Yandex Kurumsal Mail Nasıl Kurulur ?

Yandex Kurumsal Mail kurulumu oldukça teknik bir işlemdir. Web hosting panelinizde bazı DNS ayarları ve Yandex tarafında bazı ek ayarların yapılmasını gerektirir. Eğer daha önce aktif olarak kullandığınız bir e-mail haberleşmeniz ve buna bağlı hesaplar yoksa işlem daha kolay olabilir. Aksi halde işiniz daha zordur ve iyi bir plan gerekir. Kurulum sırasında bizce dikkat edilmesi gereken noktalar ve gerçekleştirdiğimiz teknik akış şu şekildedir.

 • Firma tarafında aktif bir haberleşme varsa, geçiş sırasında kesinti olacağı için uygun zamanın planlanması
 • Kurumsal E-mail kuruluşu sırasında sunucu değişikliği olacaksa, iki ayrı sunucu için gerekli ayar ve planların yapılması
 • Web hosting panellerinde DNS ayarları; MX kayıtları ve SPF kayıtlarının değiştirilmesi
 • Yandex tarafında alan adı sahipliğinin doğrulanması
 • alan adı sahipliğinin doğrulanması ve MX kayıtlarının dolaşıma girmesinden sonra hesapların açılması
 • Eğer eski alt yapıda kullanılan hesaplar varsa ve özellikle IMAP protokol tercih edilmişse, hesapların buna göre açılıp, içeriklerin(e-postaların) kayıpsız taşınması
 • Firma ve kurum alışkanlıklarına göre IMAP ve POP3 protokollerine karar verilmesi
 • Açılan hesaplara bağlı olarak firma tarafındaki bilgisayarlarda, Outlook vb program ayarlarının kontrollerinin sağlanması
 • Yandex tarafında Yönetici(admin) hesabının tanımlanması
 • Firma tarafında Outlook vb programlarda gerekli ise sıfırdan hesap kurulumlarının yapılması
 • Kurulum sonrası DNS kontrolleri
 • Kurulum sonrası testlerin yapılması
Yandex Kurumsal Mail Kurulumu

E-Mail Haberleşmesi Önemli

Sonuç olarak E-Mail haberleşmesi bir firma için son derece önemli. Bugün çok sayıda email hesabı olan firmalar var. Teklifler, faturalar, ödeme dekontları, toplantılar, iş ve süreç takibi, hatırlatmalar vb bir çok iş e-mail üzerinden yürütülüyor. Artık öyle bir zamandayız ki bir kaç saatlik bir kesinti bizleri fazlasıyla sarsabiliyor. O sebeple sizin de aklınıza gelmiş olacak bazı konuları Yandex özelinden aktarmak istedik.

Teknik desteklerimiz kapsamında yukarıda bahsedilen kurumsal e-mail hizmetlerinin panelleri aracılığı ile kurulumu, teknik işlerin yürütülmesi, yönetimi ve olası durumlarda teknik sorunların takibi gibi işleri sözleşmemiz varsa firmalarımız için biz yapıyoruz. Ama bu teknik destek hizmetlerimiz ve sözleşmemiz Google ve Yandex’i bağlamıyor ve o firma politikalarının haliyle kapsamında olamıyor. Çünkü Google ve Yandex’in sunduğu alt yapı ve hizmetleri kendilerini bağlamakta olup bizim sunduğumuz teknik destek ise onların sağladığı şartlar ile sınırlıdır ve tamamen ayrı hizmetlerdir.

Umarız yazımız ile e-mail ve Yandex Kurumsal E-Mail hakkında faydalı bilgiler sağlayabilmişizdir. E-Mail’in dünyası ile ilgili söyleyeceklerimiz şimdilik bu kadar, başka bir yazıda görüşmek üzere. Sorunuz olursa yorum ile iletebilir, kurumsal e-mail hizmetleri konusunda teknik destek hizmeti almak isterseniz de bize ulaşabilirsiniz.

Studio Martin / Dekemhost / Tech Lab / Türkiye

Benzer Gönderiler

bir yorum bırakın