Scroll Top

Alan Adı – Domain Nedir, Ne İşe Yarar ?

Alan Adı - Domain Name

Domain nedir ve ne işe yarar; Alan adı (domain) internette yer almanız için bir başlangıç noktasıdır diyebiliriz. Bir başka deyişle web sitenize ulaşımı sağlayan kısa yoldur. Yani web sitenizden önce siz bir alan adı sahibi olursunuz, olmalısınız. Web siteniz temel olarak içinde metin ve fotoğraflardan oluşan bir çalışmadır ve bu çalışma aynen bilgisayarınızda bulunan dosyalar gibi belli başlı dosya adları ile kaydedilir. Bu dosyalar internete sürekli bağlı ve sunucu denilen bilgisayarlara konulur. İşte alan adınız (domain name) bu dosyalarınızın, web sitenizin olduğu bilgisayarlara anladığımız kelimeler ile kısa yoldan ulaşmayı sağlar. Herhangi başka bir bilgisayardan tarayıcı(browser) dediğimiz programların (chrome,internet explorer, mozilla firefox) adres , alan adı yazma bölümlerine yazdığınız internet adresi sizi ve başkalarını dosyalarınıza, yani web sitenize ulaştırır. İnternete sürekli bağlı bu bilgisayarlar sizin web sitenizi tüm dünyaya sunarlar.

Alan Adları Hangi Dildedir ?

Alan adlarında dünya genelinde İngilizce karakterler kullanılmaktadır. Şimdilerde İngilizce dışındaki karakter desteği de bulunmaktadır.

Türkçe Alan Adı Mantıklı mı?

Alan adları önceden sadece İngilizce karekterlerden oluşurdu. Şimdi ise Türkçe karakterler ile alan adları da kullanılabiliyor. Türkçe alan adı ne kadar mantıklı ? Yurt dışına sunduğunuz bir web sitesinin alan adının sadece İngilizce karekterlerden oluşması daha doğrudur. Türkçe klavye sahibi olmayan kullanıcılar için Türkçe alan adı çok mantıklı bir yaklaşım olmayacaktır. Ama yine de yurt içi internet stratejiniz için, yani sizin bilinir olduğunuz bir internet sitesinin Türkçe söylemini de temsil etmek adına aynı anda hem İngilizce hem de Türkçe alan adı sahibi olmayı düşünebilirsiniz.

Örneğin Açelya Çiçek diye bir firmanız olsun. Haliyle www.acelyacicek.com diye bir alan adı düşünebilirsiniz. İşte bu nokta da stratejik olarak www.açelyaçiçek.com şeklindeki adresi de tescil edebilirsiniz. Aslında siz ne kadar Türkçe karakter kullansanız da yazdığınız alan adı sunucularda ve tarayıcılarda dönüştürülerek kullanılır. Yani açelyaçiçek.com aslında xn--aelyaiek-s0aeb.com dur.

Alan Adı Uzantıları ve Türleri

Alan Adı Uzantıları
Alan Adı Uzantıları

Alan adları en az üç bölümden oluşur. altalandi.alanadi.uzantı şeklinde formatı vardır. Örnek verecek olursak www.fenomenblog.com alan adında www. ön alt alan adı, .com ise uzantısıdır. Günümüzde sayısız uzantıda alan adı tescili yaptırabilirsiniz ama en yaygın olanları .com, .net ve .org uzantılı alan adlarıdır. Bu uzantılar Top Level Domains (Üst Seviye Alan Adları) ifadesinin kısaltması yani TLD. olarak da bilinir. Aslında bu uzantılar o alan adına ait ip uçları ve kategori bilgisi vermektedir. Belli başlı alan adı uzantıları şu şekildedir ;

.com : Commercial ifadesinin kısaltması ile aslında ticari işletmeler için planlanmış olmasına rağmen çok yaygın ve bilinir olması, ilk önce herkesin aklına .com gelmesi dolayısıyla her türlü site için ilk tercih edilen uzantı zamanla bu olmuştur.
.net : İngilizce Network kelimesinden hareketle teknoloji tabanlı işler ve web siteleri için düşünülmüştür.
.org : Organization kelimesinden kısaltma ile tanımlanmış, dernek, vakıf ve organizasyonlar için sıkça kullanılan uzantıdır.
.biz: İngilizce Business, iş ve ticaret kategorisinde web siteleri için düşünülmüş alan adı uzantısıdır.
.info: Information ifadesinin kısaltması ile tanımlanmıştır. Bilgi anlamına gelmektedir.
.gov: Government (hükümet) kısaltması olarak kamu kurumları web sitelerine ait alan adı uzantısıdır.
.pro: Professional ifadesinin kısaltması ile tanımlanmış alan adı uzantısıdır.
.name: Gerçek isimler için kullanılan bir uzantıdır. örneğin www.adinizsoyadiniz.name
.edu: Education kısaltmasıdır. Eğitim kurumları için kullanılan alan adı uzantısıdır.

Bunların dışında .space, .top, .site, .shop, .cloud, .me, .mobi vb gibi uzantılarda bulunur.

Alan Adı Nedir - Alan Adı Sunucusu - Domain Name Server
Web Siteleri internete sürekli bağlı ve sunucu(server) denilen bilgisayarlardan tüm dünyaya sunulur.

Ülke Alan Adı Uzantıları

Alan adları bazen www.alanadi.com.tr , www.alanadi.co.uk, www.alanadi.de, www.alanadi.us şeklinde ilgili ülkenin uluslararası kısaltmasını son uzantı ya da uzantı olarak kullanabilir.

.tr : Türkiye
.de: Almanya
.uk: İngiltere
.us: Amerika
.ca: Kanada
.ch: Çin
.it: İtalya
.fr: Fransa gibi devam eder…

Ülke Alan Adları Uzantıları

Alan adı dijital medyanın önemli bir ögesidir, web sitesi ve dijital varlığınız için özenle ve önemle yaklaşılması gereken bir konudur. Eğer alan adı konusunda bilgiye sahip değilseniz alan adınızı belirlerken nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda bir uzmandan destek alınız.

Tech Lab / Dekemhost Kreatif Kolektif

Benzer Gönderiler

bir yorum bırakın