Alan Adı – Domain Tescili Nasıl Yapılır, Fiyatları Nedir ?

alan-adi-domain-nedir

Alan adı tescilleri ICANN tarafından akredite olup yetkilendirilmiş tescil firmaları(Registrars) tarafından ya da bu firmaların bayisi konumundaki sağlayıcılar tarafından yürütülür. Bu firmalar dünya üzerinde ve Türkiye’de ICANN tarafından belirlenmiş politikalar ile hareket ederler.

Alan adlarının dünya genelinde merkezi, yürütmesi ve bir bakıma patronu 1998 yılında Amerika’da kurulan ICANN( Internet Corporation for Assigned Names and Numbers ) adlı kar amacı gütmeyen örgüttür. ICANN alan adlarının tescil yöntemlerini, tescili yapacak firmaların akreditasyonu ve şartlarını, global çapta alan adı politikalarını belirler.

Firmalar için Alan Adı Tescilini Kimler Yapmalıdır ?

Tescil işlemini ve alan adı takibini firmanızda kendi bünyenizde iletişim medya biriminiz varsa ve alan adı tescil işlemleri konularında bilgi sahibi ise firmanız bünyesinde takip edebilirsiniz. Fakat alan adları, tescilin dışında , yenileme, dns ayarları, yölendirme, kimlik bilgilerinin kontrolü gibi dijital işlemler gerektirebilir. Böyle durumlarda bir dijital medya ajansı ile çalışarak tescil ve takip işlemleri yükünü ve olası risklerini azaltmış olursunuz. Her gün yüzlerce alan adı tescil, yönetim ve ayarları yapan bir ekipten destek almak daha doğru olacaktır. Bu arada tescil ve takip işlemlerinde yazının devamındaki uyarılar her koşulda son derece önemlidir.

.TR Uzantılı Alan Adı Tescili ve Yönetimi

.tr uzantılı alan adı politikaları ve tahsis işlemleri ise Türkiye’de ODTÜ tarafından yürütülmektedir. Tescil işlemlerini bu konuda tecrübe sahibi yetkin bir dijital medya ajansı ve tescil firması aracılığı ile yapabilirsiniz.

.tr Uzantılı Alan Adı için Belgeler

.tr alan adları için alan adı uzantısına bağlı olarak resmi belgeler istenebilir. Firmanızın adı ve markası gibi ifadelerde alan adı tahsisi yapılabilirken, bunlar dışındaki ifadelerde alan adı tahsisiniz için ek belgeler istenebilir ya da tahsisiniz yapılmaz. Aslında bu şekilde Türkiye’de alan adı ve firma ilişkileri bir şekilde korunmuş olur. Yani sizin firma adınızı kolay kolay gidip bir başkası alamaz . İstenen belgelere örnek verecek olursak.

.com.tr uzantısı için

  • Alan Adı Tahsis Formu : Firma antetli kağıdına çıktı alınıp, kaşe ve imza edilmiş olmalıdır.
  • Ticari amaçlı kuruluş ve tüzel kişiler için: Ticari Sicil Gazetesi, Faaliyet Belgesi, Oda Sicil Kayıt Sureti

şeklindedir.

Kuruluşunuzun durumuna ve alan adı uzantınıza bağlı olarak istenen belgeler farklılık gösterebilir. Tescil sırasında .biz.tr , .tv.tr, .name.tr, .gen.tr, .web.tr uzantıları için ise belge istenmemektedir.

.com, .net, .org Alan Adları için Belge Gerekli midir ?

.tr uzantısı olmayan alan adlarının özellikle üst seviye TLD alan adlarında yani .com , .net, .org tescillerinde yurt dışından tescil işlemi sırasında belge istenmemektedir. Yani başvuruyu yapan alır. Dolayısıyla sizin firmanızın adıyla herhangi bir başkası alan adı tescili yapmış olabilir, yapabilir.

Alan Adı Tescili Fiyatları

Alan adı tescil fiyatları uzantıya göre farklılık gösterebilir. Ayrıca ülke uzantısına göre alan adı tescil fiyatları çok farklılık gösterebilmektedir. Bazı alan adlarında ilk tescil ile yenileme ücretleri aynı olmakla birlikte, bazı alan adı uzantıları için ilk tescil ile yenileme ücretleri farklıdır. Güney Büyük Okyanusu’nda bulunan bağımsız Samoa devletine ait bir uzantı düşünüyorsanız ciddi masrafınız olacaktır. alanadi.cc.ws uzantılı Samoa alan adları ilk tescili için 990 ila 1200 dolar arasında ödeme yapmanız gerekir. Yenileme ücretleri ise 35 ila 50 dolardır.

.com .net .org Alan Adı Tescili Fiyatları

Dünyada ulaşılabilir olmak için .com .net .org alan adına sahip olmanız yetecektir. Bunun için ise yıllık 13 – 15 $ dolar harcamanız olacaktır.

Alan Adı Transfer Fiyatları

.com .net .org alan adına ait transfer işlemleri sırasında yine aynı yani 13 – 15 $ masrafınız olur ve alan adınız otomatik olarak bir yıl yenilenir. Transfer detaylı bir işlemdir bu konuya başka bir yazımızda değineceğiz.

Deniz Tokay / Studio Martin Türkiye

Benzer Gönderiler

bir yorum bırakın