Web Sitesi Google’da Çıkmıyor

Web Sitesi Google'da Çıkmıyor

Web siteniz yayınlanmaya başladı, hemen arkasından firma adınızı, faaliyet ve hizmet alanlarınızı aratıp web sitenizi Google’da bulmayı denediniz. Ama web sitesi Google’da çıkmıyor. www. ile başlayan ve özenle seçtiğiniz alan adını (domain) yazarak ulaşabildiğiniz web sitenizi Google’da aratınca göremiyorsunuz. Peki gerçekten, web siteniz dünyanın bu en meşhur arama motorunda yok mu dersiniz ?

Hemen telaşlanmayın, eğer web sitesi Google’a kayıt olduysa yani kurumsal web sitenizin Google ile ilişkileri doğru bir şekilde yapılandırıldıysa listede olmamanız için hiç bir sebep yok . Ama bu konu hakkında bilmeniz gereken bazı detaylar var. Bir web sitesi, web tarayıcının(browser) adres çubuğuna yazıp ulaşınca gördüğümüz tasarımın ötesinde bir dijital varlıktır. Arama motorlarının en meşhuru Google’da çıkmak; SEO, Search Engine Optimization yani arama motoru optimizasyonu ile ilgilidir. Ama bu yazımızda SEO ile ilgili detaylara değinmeyeceğiz, bilinirlik, bulunur olmak kavramları üzerinde genel olarak durup, Google’da ilk sayfada yer almanın yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Google ve Kurumsal Web Sitesi
Kurumsal web sitenizin Google ile ilişkileri doğru bir şekilde yapılandırılmalı.

Google’da Çıkmak İçin Web Tasarımı Bitince Neler Yapıyoruz.

Web tasarımı sonrasında ziyaret edebildiğiniz bir web siteniz olsa bile Google’da listelenmek için yapılması gereken bazı işlemler var. Eğer bu işlemler doğru bir şekilde yapılmazsa Google’da hiç çıkamayabilir ya da çok geç çıkabilirsiniz. Bu işlemleri web tasarımı plan aşamasında netleştiriyoruz ve projelerimizi yayına alırken gerçekleştiriyoruz.

Google Botlar İle Aranızı Yapıyoruz

Google ve Robotlarıyla olan ilişkilerinizi düzenliyoruz. Teknik ekibimiz robotların dilinden gerekli ayarları yapıp kontrol ediyor. Böylelikle web siteniz Google ve diğer arama motorlarının bot diye adlandırılan ziyaretçilerine açık oluyor. Çünkü eğer botları sitenize çağıramazsanız Google listelerine giremezsiniz.

Arama Motoru Engeli Var mı?

Web sitenizin arama motoru engellerini kontrol ediyoruz varsa kaldırıp gerekli ayarlarını yapıyoruz. Yanlış yapılandırılmış bir web sitesi dolayısıyla başta Google olmak üzere herhangi bir arama motoru engellenirse web sitesi Google’da çıkmayacaktır.

Web Sitesi Google Kayıt

Web sitenizi Google’a kaydediyoruz. Evet yanlış duymadınız sizi doğrudan arama konsoluna bağlıyoruz. Web sitesi denilen internet varlığınız ile Google arasında bir bağ oluşturuyoruz. Google böylelikle sizi sürekli takip edebiliyor. Sizin Google’daki yerinizi öğreniyoruz.

Google’a Bağlanmak

Bağlanmadan olmuyor. Web sitenizi tanıması ve sevmesi için bağlanmanız şart. Hedef kitleniz ve müşterileriniz sizi aradığında Google’da onlara nasıl ve nerede göründüğünüzü, Google’a kayıt diye bilinen işlem ve analiz sonuçları ile net olarak söyleyebiliriz. Bunlar gerçek Google kayıtlarıdır. O sebeple sizi Google’a bağlıyoruz.

Web sitenizi arıyor ve çıkmadığınızı düşünüyor olabilirsiniz ama sadece arama sayfasından bu kontrolü yapmak sizi doğru bir sonuca ulaştırmaz. Aranızdaki bağı boştan yere Google’u ziyaret edip, arama yaparak test etmeyin, yorulmayın. Eğer web siteniz yayına açılırken Google ile ilişkilendirilmişse Google ile web siteniz bağlandı demektir ve arama konsolu ile web sitenizin google’da hangi kelime ve hangi sayfa ile kaçıncı sırada çıktığını biliriz. Web sitenizde neler var, içerik nasıl, çalıntı mı , değil mi ? Düzenli güncelleme yapılıyor mu, bakıma ihtiyacı var mı? Diğer web siteleri ile sizi en çok da içerik bakımından kıyaslayan Google’ın doğrudan sonuçlarına ulaşırız.

Web Sitem Kaçıncı Sırada Çıkıyor
Web Sitem Kaçıncı Sırada Çıkıyor ? Ne kadar gösterim ve ziyaretçi alıyor ?

Site Haritası

Web tasarımınızı iyi bir kullanıcı deneyimi için düzgün bir mimari ile tasarladıktan sonra Google için web sitenizin yapısını anlayacağı ve içeriğini kontrol edip, yeni içeriklerden haberinin olacağı bir site haritası hazırlarız, bunu Google ile paylaşırız. Google’da çıkmak çin kritik bir konu olan site haritası işlemine önem veririz. Eğer dinamik bir web siteniz varsa site haritanızın da dinamik olarak yenilenmesini, güncel ve doğru kalmasını sağlarız.

Web Sitesi Analizi

Web siteniz için analiz ve istatistik sonuçlar sağlayan entegrasyonlar yaparız. Kim, nereden, hangi içeriğinize gelmiş. Bilinirlik ve bulunurluk durumunuz nedir tespit edieriz. Reklamlardan mı ziyaret aldınız, yoksa organik arama sonuçlarından mı ya da sosyal medyadan mı ziyaret aldınız . Bunları tespit edebiliriz. Daha fazla neler yapılabileceğini veriler ışığında konuşuruz. Yani web tasarımı bittiğinde yola nasıl devam edeceksiniz ? İşte bunları analiz ve değerlendirmeler ile belirleriz.

Arama dünyası ve Google ile ilişkileriniz adına web sitenizin analiz merkezi ile ilişkisinin kurulması bizce çok gereklidir. Web sitesi analizi, atacağınız adımlar için son derece önemli dijital veriler sunacaktır, ilk sayfa hedeflerinize ulaşmak, dijital pazarlamanızda akılcı bir şekilde hamleler yapabilmek için bu kıymetli web sitesi verilerinizi değerlendirmemiz gerekecektir.

Web Sitesi Analizi

Google’da İlk Sırada Çıkmak

Eğer Google’da çıkmıyoruz ile ilk sayfada neden çıkmadığınızı anlatmak istiyorsanız. Bu tamamen farklı bir konudur. İşte meşhur SEO burada devreye giriyor. Google ile ilgili ayarlarınız yapılmış ve arama ağına bağlanmış iseniz bir kaç gün içinde Google’da çıkarsınız . Evet kesinlikle çıkarsınız ama istediğiniz yerde çıkamıyorsanız, bunun için çalışılması gerekir.

İlk Sayfada Çıkmak İstiyorum

Evet bunu hepimiz istiyoruz, hemen ilk sayfa da hatta en üstte, ilk satırlarda çıkmak istiyoruz. Peki ilk sayfa satırlarını beraber sayalım, zaten ilk 4 satırda Google Ads ile arama motorunda ilk sırada ilk sayfada çıkmak için para harcayan rakipleriniz yer alır. Buradan da anlıyoruz ki ilk sayfa, ilk sıra için en kestirme yol arama motoru reklam kampanyaları planlamaktır. Bunun için bir bütçe ayırır, günlük ve aylık harcamalar yaparsınız. Detayları başka bir yazının içeriği olacak kadar geniş bir konudur . SEM(Search Engine Marketing) kısaltması ile ifade edilen arama motoru pazarlaması’nı dijital pazarlamanız içerisinde kullanmanız mutlaka gerekecektir. İlk 4 satır ve ve bazen son 4 satır, hatta diğer sayfalarda ilk ve son satırlarda bu dijital reklam planlaması ile çıkılabilir. Özetle , parayı veren yerini alır şeklinde açık artırmalı bir yöntem ile bu ilk satırlar satın alınır. Eğer sektörünüz dijital reklam konusunda rekabetin yoğun olduğu bir sektörse bu alanda işinizin bir hayli zor olduğunu söyleyebiliriz. Yani ilk sayfada ve ilk satırda üstelik her zaman yer almak için daha çok para harcamanız gerekecektir.

Google Adwords Reklamı
Metin Reklamları diye işaretlenen alan Google Adwords ile yer alınabilecek bir alandır.

İlk sayfadaki satırları saymaya devam edelim. Geriye reklam dışında kaç satır kaldı . 8 satır. Peki şimdi ilk sayfada kalan bu 8 satırı isteyen 198 firma ya da web sitesi var. İşte bu noktada web sitenizin olması, şahane ve değişik bir tasarımının olması, yayınlanmış olması ilk sayfada kalan diğer satırlarda yer almanız için yetmeyebilir. Bunun için web sitesi tasarımı yapmanız ya da bir yerden web tasarım hizmeti almış olmanız yetmeyebilir. Web siteniz ile başlattığınız dijital yolculuğunuzda SEO, SEM, içerik pazarlaması, özgün ve düzgün içerik vb gibi alanlarda çalışmaların yapılması da gerekiyor. Yani herhangi bir web sitesi varlığı ilk sayfa, ilk sıra garantisi vermez, veremez.

Dijital reklama para harcamak istemiyorsunuz diyelim. Hiç para harcamadan bu bir kaç satırlık organik arama sonuçlarında yer alabilir miyiz peki. Artık çok zor. Reklam vermeseniz bile sizin dijital varlığınızın reklamların altındaki organik alanda yer alabilmesi için birilerinin ciddi emek ve zaman harcaması gerekiyor. Bu emek ve zamanda sektörel rekabetin yoğunluğuna göre artacağı için firmanızda bir SEO uzmanı bulundurmanız ya da dijital bir ajanstan SEO hizmeti almanız gerekiyor. Doğru bir dijital pazarlama için de SEM(Arama Motoru Reklamı) ile SEO(Arama Motoru Optimizasyonu) beraber çalışılmalıdır

Dijital Pazarlama
Dijital dünyada istediğiniz yer için SEO, SEM ve diğer dijital hizmetleri düşünmelisiniz.

Web siteleri 200’ün üzerinde değerlendirme kriterine tabi ve ilk sayfa için ciddi sınavlardan geçmeleri gerekiyor. Düşünsenize yüzlerce yazılım mühendisi doğru ve düzgün çalışan bir arama motoru inşa etmeye çalışıyor, üstelik bu inşa süreci bitmiş değil, sürekli geliştirmeye yönelik algoritma değişiklikleri yapılıyor. Bir bakıma Google gibi bir dünya devine karşı siz, dijital ajansınız, içerik yazarınız, web tasarımcısı ve yazılım uzmanı beraber karşı mühendislik çalışması yapıyorsunuz.

Sonuç olarak Google’u ve dijital dünyayı bilen bir firmanın yukarıda bahsettiğim temel eylemleri ve hamleleri düşünerek web tasarımı planlayacağını düşünüyorum. İlk sayfa hepimizin hayali ve hedefi, buna da web tasarımı ve devamındaki düzenli çalışmalar ile ulaşılabilir. Sadece web tasarımıile değil. Web sitesi tasarlanıp bir kenarda bırakılacak konumdan çoktan çıktı, artık sürekli ilgi isteyen dijital bir varlık oldu. Pazarlama ve dijital pazarlama düşünce ve strateji gerektiren eylemler bütünü, web sitesi de dijital pazarlamanın bir parçasıdır. Nasıl ki gerçek dünyada sadece firma kurduk, dükkan açtık diye kimse sırada beklemiyor, bilinir, tanınır ve bulunur olmak gerekiyor ve bunun için çaba gösterilmesi gerekiyorsa. Web tasarımı sonrasında da planlı devam çalışmaları yapmak gerekiyor.

İlk Sayfada Çıkmak İçin

Sonuç olarak kısaca söylemek gerekirse;

  • Web sitenizin Google ve diğer arama motorlarını engellemediğinden emin olun
  • Google’a bağlanın, arama motoruna kayıt olun.
  • Analiz entegrasyonu ile web sitenizden değerli veriler alın ve bunları değerlendirin.
  • Sonrasında bir uzman ile bunu değerlendirin, sayfa ve anahtar kelime bazında yükseliş planlayın.
  • İlk sayfa için acele etmeyin, bırakın google size önce web sitenizin yerini sıralamasını kendi söylesin.
  • İçeriklerinizin özgünlüğüne ve kalitesine önem verin. Düzenli aralıklarla kaliteli içerikler üretin. Özgün içerik yazarlarından (copywriter) destek alın.
  • SEO’yu önemseyin ama bir süreç ve zamana bağlı çalışma olduğunu unutmayın. SEO, web sitenize yüklemesi unutulan bir fotoğraf değildir.
  • Sadece web sitesi yoktur, dijital pazarlama vardır, gerekirse bir dijital pazarlama uzmanı ile çalışın. Çünkü ilk sayfa hedefi, bir bilinirlik ve bulunurluk hedefidir, aslında ihtiyacınız olan şey bütün olarak dijital pazarlamadır.
  • SEM’i önemseyin , arama motorunda görüntülü ve metin reklamlar içeren kampanyalar planlayın.
  • Web siteniz hassas bir bitkidir. Çiçeklenmesini bekliyorsanız işini bilen bir bahçevan ile uzun soluklu bir yolculuğa hazır olun.

Bizimle çalışmayı düşünürseniz, dijital pazarlama, web sitesi, içerik pazarlama, özgün içerik üretimi, web sitesi tasarımı konularında uzman ekibimizle yardımcı olmak isteriz.

Deniz Tokay / Studio Martin Kreatif Kolektif

Benzer Gönderiler

Yorumlar (1)

Trabzon evden eve nakliyat

Emeğinize sağlık teşekkür ederim

bir yorum bırakın