Web Sitesi Google’da Çıkmıyor

Web Sitesi Google'da Çıkmıyor

Web siteniz yayınlanmaya başladı, hemen arkasından firma adınızı, faaliyet ve hizmet alanlarınızı aratıp web sitenizi görmeyi denediniz. Ama web sitesi Google’da çıkmıyor. www. ile başlayan ve özenle seçtiğiniz alan adını (domain) yazarak ulaşabildiğiniz web sitenizi Google’da aratınca göremiyorsunuz. Peki gerçekten, web siteniz dünyanın bu en meşhur arama motorunda yok mu dersiniz ?

Hemen telaşlanmayın, eğer web sitesi Google’a kayıt olduysa yani kurumsal web sitenizin Google ile ilişkileri doğru bir şekilde yapılandırıldıysa listede olmamanız için hiç bir sebep yok . Ama bu konu hakkında bilmeniz gereken bazı detaylar var. Bir web sitesi, web tarayıcının(browser) adres çubuğuna yazıp ulaşınca gördüğümüz tasarımın ötesinde bir dijital varlıktır. Gördüğümüz tasarım için buz dağının suyun üstündeki kısmı tanımlaması yanlış olmaz. Görünen web sitesinin ötesinde, kodların dünyasında, web sitesi ve onun dijital dünya ile ilişkisinde çok daha büyük bir gerçek vardır. İşte bu gerçek bir çok alt konuyu içermekle birlikte genel olarak SEO, Search Engine Optimization yani arama motoru optimizasyonu ile ilgilidir. SEO ile ilgili detaylara değinmeden önce Google’da çıkmanız için bizim de web sitesi tasarımında izlediğimiz bazı yöntemlerden bahsedelim.

Google ve Kurumsal Web Sitesi
Kurumsal web sitenizin Google ile ilişkileri doğru bir şekilde yapılandırılmalı.

Google’da Çıkmak İçin Yapılması Gereken Bir Kaç Hamle

Web sitenizin Google’da çıkması için yapılması gereken ve kolayca unutulan bir iki işlem var. Web projelerimizde bu işlemleri gerçekleştirip müşterilerimizin dijital dünyada gerçekten varoluşlarını planlarız. Aksi takdirde yapılan web sitesi firma ya da kurumlar için bulunurluk hedeflerine ve dijital pazarlamasına fayda sağlamayacaktır. Eğer bu işlemleri kişisel ya da kurumsal web siteleriniz için yapmayı unuttuysanız web siteniz Google’da çıkmıyor olabilir. Siz ya da dijital ajansınızın bunları kontrol etmesi iyi olacaktır.

1. Siteniz Taranabiliyor mu, Google Engelleniyor mu ?

Siz web sitenizi gezebiliyorsunuz , peki Google web sitenizi gezebiliyor mu ? Web sitenizi gösterebilmesi için bir şekilde sizi duymuş ve biliyor olmalı değil mi ?

Google ve diğer bir çok arama motoru web sitelerini listesine, indeksine almak için sitenizi gezen bir bot gönderir. Bu bot kontrolleri web sitenizin ana dizininde bulunan Robots.txt dosyası ile sağlanır. Google ve diğer arama motorları için bu dosya bazı yönergeler içerir. Robots.txt dosyası üzerinde web sitenizin tamamı ya da belli sayfaları için taranması ya da taranmaması komutlarını verebilirsiniz. Web siteniz teknik olarak yayına açılmış olabilir ama Robots.txt dosyası ile Google Bot’larının engellemediğinden emin olun. Robots.txt ilgili detaylara burada girmeyeceğim ama bu dosya ile indekslere girmeye engel olmadığınızdan emin olunması gerekiyor.

2. WordPress Sitenizde Arama Motoru Engeli

Web sitesi için WordPress alt yapısı kullanıldıysa, arama motoru botlarını bir tık ile engellemiş olabilirsiniz. websiteniz.com/wp-admin/options-reading.php adresinden ulaşıp arama motoru görünürlüğü satırını kontrol edin. Burada bir işaret varsa kaldırın . Burası siteniz yayına alınmadan tasarım aşamasında bazı sebeplerle seçilmiş olabilir fakat yayın aşamasında arama motorlarının engellenmemesi için bu işaretin kaldırılması gerekir.

WordPress Sitenizin Google’da Çıkmıyor olmasının sebebi çok basit olabilir.

3. Web Sitesi Google Kayıt, Search Console Nedir ?

Web siteniz yayında ama bunu Google biliyor mu ? Haber verdiniz mi ? Çağırdınız mı ? Bir tanıdık olsa arasak da hemen üstte çıksak diye düşünmeyin, Google’da torpil yok . Onun yerine yapılacak çok basit ama önemli bir hamle daha var. Daha çok Google’a kayıt diye bilinen bu işlem, aslında Google ile bir web sitesinin kesin iletişimini sağlayan harika bir mekanizmadır. Web yöneticisi araçlarından olan Google Search Console (Arama Konsolu) ile web sitesi ilişkisi sağlanmış olmalıdır. Bunu sağlamadan indekslere girme şansı olmakla birlikte, search console sayesinde her bir sayfanız ve yazınız için Google botları çağırıp hızlıca indeks talebinde bulunabilirsiniz. Üstelik arama konsolu bunun ötesinde çok önemli bilgiler de verir. Tasarımcınız, dijital ajansınız tarafından web siteniz yayına alınırken bu işlem yapılmalıdır. Ama bu konuyu teklif aşamasında netleştirdiğinizden emin olun ve search console ile bağlantısını isteyin. Sayfa sayısı yüksek web projelerinde bu işlem ayrı bir dijital hizmet olarak tekliflendirilebilir. Bu arada search console aracılığı ile web yayınından sonra takip, analiz ve seo hizmeti şeklinde takip eden hizmetler tamamen web tasarım hizmetinden ayrı bir hizmettir. Ayrıca fiyatlandırma yapılabilir.

Google’a Bağlanmak

Web sitenizi Google Search Console’a kaydettiğinizde aşağıdaki konularda faydalar sağlarsınız.

 • Dijital ajansınız web sitenizin performansını takip edilebilir, Google sıralamasını anahtar kelime bazında görebilir ve değişimleri izleyebilir.
 • Web sitesi Google sıralaması anahtar kelime ölçeğinde görülebilir. Yani web sayfam kaçıncı sırada diye merak ediyorsanız işte Search Console size bunun tam olarak yanıtını verir.
 • Hangi anahtar kelime ile ne kadar görüntüleme yaptınız, hangi tarihte, hangi sayfanız ile o anahtar kelime de ne kadar tık aldınız ve ziyaret edildiniz, öğrenebilirsiniz. Her sayfanız, hangi anahtar kelime ile kaçıncı sırada görüntüleniyor öğrenebilirsiniz.
 • Web sitenizin sağlığı ile ilgili Google tarafından takip edilir ve bilgilendirilirsiniz, hataları kontrol edebilirsiniz. Öneriler doğrultusunda bu hatalarınız giderilebilir.
 • Web sitesi için dinamik site haritaları eklenebilir.
 • Google’da çıkmak istemiyorum şeklinde bir talebiniz varsa işte onuda buradan yönetebilirsiniz. Web sitenizin tamamı ya da belli içerikleri Google arama sonuçlarından kaldırılabilir.

Google’a Bağlanmak

Kısaca siz ya da hedef kitleniz ve müşterileriniz sizi aradığında Google’da onlara nasıl nerede göründüğünüzü bize arama konsolu söyler. Web siteniz yapıldığında burası ile entegrasyonunuz sağlanmış olmalıdır. Genel bilinen söylemi ile Google’a kayıt yapılmış olmalıdır.

Google’da web sitenizi arıyor ve çıkmadığınızı düşünüyor olabilirsiniz ama sadece arama sayfasından bu kontrolü yapmak sizi doğru bir sonuca ulaştırmaz. Eğer web siteniz yayına açılırken Google Search Console ile ilişkilendirilmişse Google ile web siteniz bağlandı demektir ve arama konsolu ile web sitenizin google’da hangi kelime ve hangi sayfa ile nerede çıktığı raporlanabilir.

Web sitemizin bu okuduğunuz sayfasının Google’a eklenmesini Search Console aracılığı ile istedik.

Web Sitesi Analizi

Search Console’a ek olarak, bir de web sitenizin Google Analytics denilen analiz merkezi ile ilişkisinin kurulması gerekir. Yani dijital uzaydan, ziyaretçilerinizden elde edilen bilgileriniz raporlanır. Web sitesi analizi, atacağınız adımlar için son derece önemli dijital veriler sunacaktır, ilk sayfa hedeflerinize ulaşmak, dijital pazarlamanızda akılcı bir şekilde hamleler yapabilmek için bu kıymetli web sitesi verilerinizi değerlendirmemiz gerekecektir.

Web Sitesi Analizi

Google’da İlk Sırada Çıkmak

Eğer Google’da çıkmıyoruz ile ilk sayfada neden çıkmadığınızı anlatmak istiyorsanız. Bu tamamen başka bir olay. İşte şu meşhur SEO burada devreye giriyor. Bu noktada sorulması gereken bazı kritik sorular ve ardından düşünüp çözülmesi gereken sorunlar var ? Bir kere Search Console ile Google ilişkiniz sağlanmış ve arama ağına bağlanmış iseniz bir kaç gün içinde sonuçları incelediğimizde Google’da çıkabildiğinizi görülür. Evet Google’da kesin çıkıyorsunuz ama istediğiniz yerde değil.

İlk Sayfada Çıkmak İstiyorum

Evet bunu hepimiz istiyoruz, hemen ilk sayfa da hatta en üstte, ilk satırlarda çıkmak istiyoruz. Peki ilk sayfa satırlarını beraber sayalım, zaten ilk 4 satırda Google Ads ile arama motorunda ilk sırada ilk sayfada çıkmak için para harcayan rakipleriniz yer alır. Buradan da anlıyoruz ki ilk sayfa, ilk sıra için en kestirme yol Arama Motoru Reklam kampanyaları planlamaktır. Bunun için bir bütçe ayırır, günlük ve aylık harcamalar yaparsınız. Detayları başka bir yazının içeriği olacak kadar geniş bir konudur arama motoru reklamı. SEM(Search Engine Marketing) kısaltması ile ifade edilen arama motoru pazarlaması’nı dijital pazarlamanız içerisinde kullanmanız mutlaka gerekecektir. İlk 4 satır ve ve bazen son 4 satır , hatta diğer sayfalarda ilk satırlar bu dijital reklam planlaması ile yönetilir ve kullanılır. Özetle , parayı veren yerini alır şeklinde açık artırmalı bir yöntem ile bu ilk satırlar satın alınabilir. Eğer sektörünüz dijital reklam konusunda rekabetin yoğun olduğu bir sektörse bu alanda işinizin bir hayli zor olduğunu söyleyebilirim. Yani ilk satırda ve her zaman yer almak için daha çok para harcamanız gerekecektir.

Google Adwords Reklamı
Metin Reklamları diye işaretlenen alan Google Adwords ile yer alınabilecek bir alandır.

Biz satırları saymaya devam edelim. Geriye reklam dışında kaç satır kaldı . 8 satır. Peki şimdi ilk sayfada kalan bu 8 satırı isteyen 198 firma ya da web sitesi var. İşte bu noktada web sitenizin olması, şahane ve değişik bir tasarımının olması, yayınlanmış olması ilk sayfada kalan diğer satırlarda yer almanız için yetmeyebilir. Bunun için web sitesi tasarımı yapmanız ya da bir yerden web tasarım hizmeti almış olmanız yetmeyebilir. Web siteniz ile başlattığınız dijital yolculuğunuzda SEO, SEM, içerik pazarlaması, özgün ve düzgün içerik vb gibi alanlarda çalışmaların yapılması da gerekiyor. Yani herhangi bir web sitesi varlığı ilk sayfa, ilk sıra garantisi vermez, veremez.

Dijital reklama para harcamak istemiyorsunuz diyelim. Hiç para harcamadan bu bir kaç satırlık organik arama sonuçlarında yer alabilir miyiz peki. Artık çok zor. Reklam vermeseniz bile sizin dijital varlığınızın reklamların altındaki organik alanda yer alabilmesi için birilerinin ciddi emek ve zaman harcaması gerekiyor. Bu emek ve zamanda sektörel rekabetin yoğunluğuna göre artacağı için firmanızda bir SEO uzmanı bulundurmanız ya da dijital bir ajanstan SEO hizmeti almanız gerekiyor.

Dijital Pazarlama
Dijital dünyada istediğiniz yer için SEO, SEM ve diğer dijital hizmetleri düşünmelisiniz.

Neden ilk sayfada, ilk sırada çıkmıyorum sorusuna ek olarak aşağıdakileri de yanıtlamalıyız;

 • Neden ilk sayfada çıkmanız gerektiğini düşünüyorsunuz ? Google neden sizi ilk sayfada çıkarsın ?
 • Bu konuda Google, web sitenizden ne istiyor ? Biliyor musunuz ? İlk sayfada çıkmanızın kaç kriteri var, bunların ne kadarını karşılıyorsunuz ? Yeterliliğinizi nasıl artırırsınız?
 • En çok istediği ve önem verdiği şey içerik; özgün, kaliteli, torpil ve kandırmaca içermeyen, gerçek içerik. İçerikleriniz yeterli mi ?
 • Teknik olarak bir web sitesi yayınladığınızı düşünüyorsunuz ama mesela içeriklerinizi siz özgün ve düzgün yazmadınız, kolayca bir rakipten kopyaladınız diyelim. Bu durumda rakibiniz özgün ve düzgün içerik ile web sitesi tasarlamışsa ilk sayfa onun hakkı değil mi ?
 • Peki rakibiniz 5-10 yıllık alan adı tescili yapmış, siz ise 1 yıl. Bu durumda siz arama motoru olsaydınız ne düşünürdünüz ? 5-10 yıllık tescili daha kalıcı bir yatırım olarak görmez miydiniz.
 • Rakibiniz sizden 3 yıl önce web sitesini yayınlamış ve özgün , dolu dolu 30-40 adet faydalı yazı, blog yayınlamış. Üstelik bu yazılar hiyerarşik olarak düzenli, sınıflandırılmış bir çok başlık içeriyor. Yani teknik ifadesiyle H etiketi yerinde kullanılmış. Bir çok anahtar kelime, başlık yerli yerinde kullanılmış. İddia ettiği hizmetlerinde otorite olduğunu ürettiği içerikle ispatlamaya çalışıyor. Siz ise sayfalarınızı bir iki paragraf ile geçiştirdiyseniz. Arama motoru olsanız kime odaklanırdınız. Kimi ilk sayfada çıkarmayı politikalarınıza uygun bulurdunuz.
 • Acele edip, bir bakıma torpil sayılabilecek, politika ihlali olarak tanımlanacak hamleler yaptırdınız, ilk sayfa hemen garanti, muhteşem backlinkler ile kısa sürede ilk sayfa gibi reklamlara kanıp, üstüne bir de Google’dan ceza aldınız. Rakibiniz ise adım adım, belki uzun bir süreç ile zamanla Google’da yükseldi ve yerini aldı, üstelik bu yaklaşımını devam ettiririp kaliteli içerik üretmeye devam ediyor. Kendinizi arama motoru yerine koyun, kimi ilk sayfada tutardınız.

Bu satırları teknik detaylarıyla uzatabiliriz, web siteleri 200’ün üzerinde değerlendirme kriterine tabi ve ilk sayfa için ciddi sınavlardan geçmeleri gerekiyor. Düşünsenize yüzlerce yazılım mühendisi doğru ve düzgün çalışan bir arama motoru inşa etmeye çalışıyor, üstelik bu inşa süreci bitmiş değil, sürekli geliştirmeye yönelik algoritma değişiklikleri yapılıyor. Bir bakıma Google gibi bir dünya devine karşı siz, dijital ajansınız, içerik yazarınız, web tasarımcısı ve yazılım uzmanı beraber karşı mühendislik çalışması yapıyorsunuz. Ama bu konuda Google “siz bize karşı hamle yapmayın. Daha kaliteli içerikleri olan web siteleri yapın.” diyor.

Sonuç olarak Google’u ve dijital dünyayı bilen bir ekibin yukarıda bahsettiğim temel eylemleri ve hamleleri unutmayacağını düşünüyorum ama yine de bir kaç kontrol noktası olarak yazdım . İlk sayfa hepimizin hayali ve hedefi, buna da web sitesi ve devamındaki düzenli çalışmalar ile ulaşılabilir. Sadece web sitesi ile değil. Web sitesi tasarlanıp bir kenarda bırakılacak konumdan çoktan çıktı, artık sürekli ilgi isteyen dijital bir varlık. Pazarlama ve dijital pazarlama, düşünce ve strateji gerektiren eylemler bütünü, web sitesi de dijital pazarlamanın bir parçası. Nasıl ki sadece firma kurdunuz, dükkan açtınız diye kimse sırada beklemiyor, bilinir, tanınır ve bulunur olmak gerekiyor ve bunun için çaba gösterilmesi gerekiyorsa web sitesi yaptırdığınız da, tasarlandığında da onun devamında planlı devam çalışmaları yapmak gerekiyor.

İlk Sayfada Çıkmak İçin

Sonuç olarak kısaca söylemek gerekirse;

 • Web sitenizin Google ve diğer arama motorlarını engellemediğinden emin olun
 • Search Console aracılığı ile Google’a bağlanın, arama motoruna kayıt olun.
 • Google Analytics ile web sitenizden değerli veriler alın ve bunları değerlendirin.
 • Sonrasında bir uzman ile bunu değerlendirin, sayfa ve anahtar kelime bazında yükseliş planlayın.
 • İlk sayfa için acele etmeyin, bırakın google size önce web sitenizin yerini sıralamasını kendi söylesin.
 • İçeriklerinizin özgünlüğüne ve kalitesine önem verin. Düzenli aralıklarla kaliteli içerikler üretin. Özgün içerik yazarlarından (copywriter) destek alın.
 • SEO’yu önemseyin ama bir süreç ve zamana bağlı çalışma olduğunu unutmayın. SEO, web sitenize yüklemesi unutulan bir fotoğraf değildir.
 • Sadece web sitesi yoktur, dijital pazarlama vardır, gerekirse bir dijital pazarlama uzmanı ile çalışın. Çünkü ilk sayfa hedefi, bir bilinirlik ve bulunurluk hedefidir, aslında ihtiyacınız olan şey bütün olarak dijital pazarlamadır.
 • SEM’i önemseyin , arama motorunda görüntülü ve metin reklamlar içeren kampanyalar planlayın.
 • Web siteniz hassas bir bitkidir. Çiçeklenmesini bekliyorsanız işini bilen bir bahçevan ile uzun soluklu bir yolculuğa hazır olun.

Bizimle çalışmayı düşünürseniz, dijital pazarlama, web sitesi, içerik pazarlama, özgün içerik üretimi, web sitesi tasarımı konularında uzman ekibimizle yardımcı olmak isteriz.

Deniz Tokay / Studio Martin Kreatif Kolektif

Benzer Gönderiler

bir yorum bırakın