Scroll Top

Web Tasarımı ve Devam Hizmetleri

Dijital Ajans Web Tasarımı

Firmanız ya da kendiniz için web tasarımı yaptırdınız ve yayına alındı. Artık bir web sitesi sahibisiniz. Peki bundan sonra ne olacak ? Her şey bitti mi dersiniz. Hayır, aslında yeni başlıyor.

Web sitesi tasarımı ile dijital bir dünyaya adım attınız, dijital dönüşümünüz için çok önemli adımlardan birini gerçekleştirdiniz, artık yayındasınız, peki oradaki konumunuz ve kalıcılığınız için sadece web tasarımı yeterli olacak mı ? Web tasarımından başka düşünmeniz gereken adımlar var mıdır. Web tasarımı sonrasında işletmeleri neler bekliyor. Bu yazımızda web tasarımı yaptırmak isteyen ya da web tasarım sürecini tamamlamış işletmeler ve kişiler için ihtiyaç duyulan web devam hizmetlerinden bahsedeceğiz.

  • Web sitesi içerik güncelleme hizmetleri
  • Web sitesi bakım hizmetleri, teknik güncelleme ve yedekleme işlemleri,
  • Web sitesi analiz ve raporlama hizmetleri
  • UX analizleri ile UI geliştirme
  • Web sitesi için gerekli alt yapı hizmetleri

Web Sitesi İçerik Güncelleme

Unutulmuş ve kenarda öylece bırakılmış bir web sitesi marka imajınız için uygun olmayacaktır. Bir web sitesi dijital pazarlama hedeflerinize hizmet etmeli ve sizin için etkili bir dijital pazarlama kanalı, aracı olmalıdır. Bunun için hedef kitlenizle potansiyel ya da mevcut müşterileriniz ile iletişim için kullanılabilmelidir. Kampanya yönetimi, duyurularınız, seo çalışmaları, google’da yükseliş ve önem kazanmak için düzenli olarak güncelleme yapılması gereklidir. Google “içerik kraldır” diyor. Peki siz iddialı olduğunuz sektörde web siteniz ile bunu sağlıyor musunuz. Web sitenizin ilk tasarımı bittikten ve yayına başladıktan sonra onu bir kenarda unutmayın, güncelleyin, yaşatın. Bunun için de pazarlama hedeflerinize ve sektörel durumunuza göre bir güncelleme bütçesi ayırın.

Web sitesi güncelleme için daha detaylı bir yazımız var okumak için tıklayınız.

Web Sitesi Bakım Hizmetleri

Cep telefonuzda ve kullanılan uygulamalarda sıklıkla güncellemeler yapıldığını görmüşsünüzdür. Dijital dünya sürekli bir devinim içindedir, hareketlidir, yaşar ve değişir. İşte web siteleri de alt yapısı ile ilişkili düzenli bakıma ihtiyaç duyarlar. Web siteniz ile ilgili bir güvenlik sorunu yaşamamak ve ondan verim almaya devam etmek için web alt yapınız ile ilgili kontrol ve bakımları düzenli olarak yaptırmalısınız. İletişim ve sipariş formları çalışmaya devam ediyor mu, web hosting sunucunuzda gerçekleşen olası değişikliklerden etkilenen işleyiş aksaklıkları var mı? Web sitenizde güvenlik açıkları var mı? Virüs bulaştı mı? İçerikleriniz bilgisayar ya da cep telefonundan düzgün bir şekilde görüntülenmeye devam ediyor mu ? Alt yapı ile ilgili teknik bir güncelleme işlemi gerekli mi? Yedekleme işlemi hangi sıklıkta ve nasıl yapılmalı ? gibi soruları gündemine alan bakım çalışmaları gereklidir ve yapılmalıdır.

Web sitesi bakımı için daha detaylı bir yazımız var okumak için tıklayınız.

Teknik Güncelleme

Web sitesi içerik güncellemesinin yanısıra kullanılan alt yapı dolayısıyla gerekli teknik güncellemeler de web sonrası devam hizmetleri arasında yer alır. Örneğin wordpress web sitelerinde, wordpress yazılım alt yapısının ve bu sistem üzerinde sizin için planlanmış eklenti ve modüllerin güncellenmesi gerekir. Güncelleme uzun süreli ihmal edilirse, web sitesi içeriklerinizi düzgün yayınlamayabilir. Ortaya çıkabilecek en büyük sorunlardan biri de güvenlik riskidir. Bu risk ve sorunları ortadan kaldırmak için düzenli bir bakım planınız olmalıdır.

Web Sitesi Yedekleme

Web sitesi yedekleme de en az teknik güncelleme işlemleri kadar önemlidir ve web sitesi bakım hizmetleri kapsamındadır. Özellikle her web sitesi bakımı öncesinde ve sonrasında, web içerik güncellemesi öncesi ve sonrasında tıpkı windows işletim sisteminizin geriye dönüş ve kurtarma noktası oluşturduğu gibi web sitesi yedeklemesi yapılmalıdır. Web siteniz olası sistem sorunları ya da saldırı sonrası çökme ve kayıp yaşadığında bu yedeklerden geri yüklenebilir. Web sitesi yedekleme işlemi internet varlığınız için önemli bir risk yönetimidir ve düzenli web yedeklemesi yapılmalıdır. Umarız yedekten geri çağırma işlemi gerekmez ama gerektiğinde bu da web sitenize bağlı ayrı bir devam hizmetidir.

Kullanıcı Deneyimi(User Experience) ile Kullanıcı Arayüzü(User Interface) Geliştirme

Web tasarımınız ürün, hizmet ve sektörel gereksinimlerinize göre bir kullanıcı arayüzü ile yayına alındıktan sonra zaman içerisinde ziyaretçilerden elde edilen deneyimler ile geliştirilmelidir. Bu işlem web sitenizinden en iyi ve sürekli verimi alabilmeniz için gereklidir. Yani web tasarımınız başlar, dijital dünyaya adım atarsanız ama dijital dönüşüm süreklidir ve tasarım da sürekli değişim gösterebilir. Kullanıcı alışkanlıkları değişebilir, size ait sektörel alışkanlıklar değişebilir. Dolayısıyla, tasarım ögeleri arasında bulunan menü ve düğmeleriniz ziyaretçileriniz tarafından rahatça kullanılabiliyor mu, tıklanabiliyor mu ? Yerlerinin değişmesi gerekiyor mu ? Sayfalarınızda bulunan içeriklerinizin yerleri uygun mu , değiştirilmeleri gerekiyor mu ? Sayfalarınız ne kadar uzun ve en alt noktasına kadar hangi oranda görülüyor. Sayfa kaydırma derinlikleriniz nedir ? vb konularda UX analizler ile tasarım geliştirmeleri sağlanmalıdır. Bu tür kullanıcı deneyimleri Google sıralamasını da etkileyen sayfada kalış süreleri gibi çok önemli kriterler ile doğrudan ilişkilidir ve dijital pazarlamanız için değerlendirilmelidir.

Web Sitesi Analizi, Raporlama ve Geliştirme

Web sitesi analizi bir web projesinin başlangıcında planlanabilir. Dijital pazarlamanız ve markanız ile ilgili hedefleriniz için web sitenizin topladığı ve size sunduğu veriler önemlidir. Web sitenizin hedef kitleniz ve arama motorları ile ilişkilerinin detaylı bir raporu web sitesi analizi sonrası elde edilebilir. Web siteniz yayın hayatına başladığı zaman bir analiz ve istatistik entegrasyonu yapılmış ise ilerleyen zamanlarda elde edilen verilerin okunması, değerlendirmesi de seo hizmetleri ya da marka ve ürün bilinirliğinizin durum tespiti için gerekli devam hizmetlerindendir.

Web Sitesi Analizi ve Raporlama

Raporlama ve analiz işlemi, arama motorlarına yönelik yapılacak organik ya da dijital reklam çalışmalarında, rakipleriniz ve sektörünüz ile ilglili marka konumlanmasında ve web sitenizin elde edilen veriler doğrultusunda geliştirilmesinde son derece önemlidir. Web siteniz ile ilgili içerik güncellemeleri, tasarım ve mimari değişiklikler bu analizler doğrultusunda yapılır.

Eğer web sitenizin tasarımı sırasında analiz ve raporlama planı yapılıp entegrasyon sağlandıysa sonradan bu verilerin değerlendirilmesi ve okunup analiz edilmesi gerekir. Eğer şu an web siteniz , analiz ve raporlama için veri toplamıyorsa hemen acilen bir analiz entegrasyonu sağlanmalıdır.

Web Sitesi İçin Alt Yapı Hizmetleri

Bir web sitesinin yayınına devam etmesi için gerekli olan bazı teknik hizmetler vardır. Bu hizmetler çoğunlukla yıllık olarak sözleşmeli satın alınır, bunlar alan adı tescili ve web barındırma(hosting) hizmetidir.

Alan Adı(Domain) Tescili ve Yenileme

Alan adınız olmadan ziyaretçileriniz ve hedef kitleniz web sitenize ulaşamaz. Web sitesi projesinin başlangıcında yıllık olarak tescili yapılan alan adı internet varlıkları arasında en önemli ögelerdendir. Genelde yatırım maliyetinin diğer dijital varlıklara kıyasla çok düşük olması dolayısıyla(yıllık 10-15 dolar) fazla önemsenmez. Şurada bahsettiğimiz gibi riske edilmez, unutulmaz bir internet varlığıdır. Tavsiyemiz sadece bir yıl yerine daha uzun süreli tescil yaptırmanız ve gerektiğinde dijital ajans dışında yönetimi ve kontrolü sağlayabileceğiniz yetkilere ve bilgilere kurumsal düzeyde sahip olmanızdır. Alan adı yenilemesi, web sitesi tasarımı sonrası sizi bekleyen düzenli devam hizmetlerindendir.

Alan Adı Nedir - Alan Adı Sunucusu - Domain Name Server

Web Barındırma(Hosting)

Web sitenizin yayını için sürekli internete bağlı bir bilgisayarda sunucuda sizin için ayrılmış disk alanı olarak tanımlayabileceğimiz web barındırma hizmeti de yıllık yenileme gerektiren hizmetlerdendir. Sadece web sitenizin ulaşılabilir olması ve yayını için değil, standart e-mail ve kurumsal e-mail alt yapınız için de web barındırma hizmetine ihtiyaç duyarsınız. Internet varlıklarınız arasında web siteniz ile doğrudan ilişkili önemli bir dijital hizmettir.

Sonuç olarak bir web sitesi ile adım atılan internet dünyasında, dijital varlığınızın güvenle yaşama devam etmesi için bazı devam hizmetlerine ihtiyaç duyarsınız. Bu hizmetler ile ilgili dijital ajansınız ile sorumlulukları iyi konuşulmuş bir yürütme sağlamalısınız. Web tasarımı ve yukarıdaki devam hizmetlerinde size profesyonel destek verebiliriz. Bize ulaşmanız yeterlidir.

Digital Lab / Studio Martin Kreatif Kolektif

Benzer Gönderiler

bir yorum bırakın