Scroll Top

Yandex Kurumsal Mail

Yandex Kurumsal E-Mail

Bu makalemiz Yandex Kurumsal E-Posta’da gerçekleşen değişiklikler dolayısıyla Nisan 2023’de güncellenmiştir.

Kurumsal e-posta hizmeti veren firmalar arasında ücretsiz seçeneği ile uzun süre firmalara e-posta çözümleri için hizmet sunan Yandex, 2020 başlarında ücretli sürümlerini duyurmaya başladı, 2022 yılı Temmuz’da yeni ücretsiz kurumsal kayıt yapılamaz oldu. 2023 yılı Nisan’da ise artık ücretsiz sürümü eski kayıtlı hesaplar için de devre dışı bıraktığını duyurdu.

Yandex Kurumsal e-posta artık işletmeler için ücretli. Yönetici dahil 3 kullanıcıyı geçmiyorsanız halen ücretsiz kullanmaya devam edebiliyorsunuz. Detayları merak edenler yazıya devam edebilirler.

Yandex Kurumsal Mail Ücretleri ?

2022 Temmuz’unda Yandex’e sormuştuk. Yandex Kurumsal Mail artık ücretli mi diye. Yandex destek ekibi limitleri olan ücretsiz versiyona kayıt imkanının artık yeni kullanıcılar için kullanımda olmadığını söylemişlerdi.

Yandex Kurumsal Mail Ücretli Mi?

Yandex Kurumsal E-posta Paketleri

Aynen Google Workspace ve diğer kurumsal e-posta hizmetlerinde olduğu gibi kullanıcı başına aylık bir ücret söz konusu. Yandex kurumsal mail paketlerinin detaylarını şuradan görebilirsiniz.

Paketler 2023 yılı itibariyle kullanıcı başına ücretlendiriliyor. Yandex Disk ve Yandex Telemost Video Konferans‘da detaylar pakete göre değişiyor. E-Posta cephesinde ise temel fark gönderim limiti. İşletmenizde yoğun bir gönderim yapıyorsanız buna göre bir tercihte bulunmanız gerektiğini unutmayın.

Yandex Kurumsal Mail Ücretli mi?

Eskiden Yandex Kurumsal Mail Kullanan Hesaplar Ne Olacak ?

3 ya da daha az kullanıcı sahibi işletmeler ne olacak ?

Yandex kurumsal maili eskiden ücretsiz olarak temin eden firmalar eğer 3 adet kullanıcıyı geçmiyorlarsa kullanıma devam edebiliyorlar. 3’ten fazla kullanıcı eklemek istediğinizde bir uyarı ile karşılaşıyorsunuz ve devam ettiğiniz takdirde salt görüntüleme moduna geçileceği konusunda uyarı alıyorsunuz.

Yandex Kurumsal Mail Ücretli Mi ?

3’ten daha fazla kullanıcısı olan işletmeler ne olacak ?

Yandex tarafında bu konuyla ilgili herhangi bir açıklama ve kesin bir yönlendirme yok. Yani eski kullanıcılara ne olacak , bir ücret ödemeye yönlendirilecekler mi bilemiyoruz. Henüz bir çok destek ve hizmet sayfasıda sadece Rusça olarak ekrana geliyor.

Yandex çok da uzun olmayan bir süre verip işletmeleri ücretli hesaba zorlayabilir. Şu an için salt görüntüleme modundan bahsediyor. Bu da yönetim ekranlarını dondurup işlem yaptırmayacağı anlamına geliyorsa işletmeler ya hesap başına ücret ödeyecekler ya da başka alternatiflere yönelecekler. Eğer çok sayıda Yandex Kurumsal E-Posta hesabınız varsa ve IMAP gibi bir protokol ile mesajları sunucu Yandex tarafında tutuyorsanız taşınma işlemi bir hayli uzun ve zor bir süreç. Bir bilişim desteği almadan temel bilgisayar bilgileri ile bu süreci bir çok işletmenin yönetebilme şansı yok.

Bu noktada Google örneğine bakacak olursak durum şöyle; Google’ın yıllar önce tamamen ücretsiz sunduğu kurumsal e-posta servisi ücretli olduğunda eski kullanıcılara belli kullanıcı limitleri ile çok uzun yıllar (yaklaşık 10 yıl) kullanım hakkı tanıdı. Geçtiğimiz ay (Haziran 2022) Google Workspace’i ücretsiz kullananlar ücretli paketlere yönlendirildi.

Değişikliklerden kimler etkilenecek

 • İşletmeler için Yandex 360’ı ücretsiz olarak kullanan tüzel kişiler.
 • İş için Yandex 360 hizmetlerini kullanan kişiler.
 • Daha önce “Mail for Domain” ürününü kullanmış olan kişiler.
 • İş için Yandex 360 hizmetlerini kullanan bireysel girişimciler.
 • Daha önce Yandex Connect hizmetine bağlanan kullanıcılar.

Değişikliklerden kimler etkilenmeyecek

 • Yönetici dahil en fazla 3 kullanıcısı olan kuruluşlar .
 • Yerleşik olmayan statüsüne sahip kuruluşlar.
 • Hizmetlere bağlanmak için ortaklık programını kullanan kuruluşlar.
 • Okul ve okul öncesi eğitimin bütçe eğitim kurumları.
 • Kar amacı gütmeyen kuruluşlar.
 • Postaları ilgili portalın kişisel hesabına bağlı olan kullanıcılar.
 • Yazılı bir sözleşmenin (teklif değil) akdedildiği kuruluşlar.
 • Bir kuruluşun üyesi olsalar bile “[email protected]” gibi posta kutularına sahip kullanıcılar.
 • Aktif Yandex 360 Premium’a sahip kullanıcılar.

Yandex mi? Google mı?

Kurumsal e-posta hizmeti tek başına talep görmüyor, bulut disk alanı, ortak takvim, online toplantı ve diğer dijital hizmetler ile birlikte sunuluyor. Bu durum her iki tarafta da böyle . Bu nokta da mobil ortamlar da düşünüldüğünde Google’ın piyasayı yönlendirdiği ve büyük paya sahip olduğu bir gerçek. Bunun yanısıra Yandex hizmetleri de son zamanlarda toplantı ve disk yetenekleri ve paralelinde bu hizmetler ile entegre mobil uygulamaları ile hatırı sayılır çıkışlar yapıyor. Kapsamlı bir değerlendirme ancak kullanıcı verileri ve tercihleri üzerinden yapılabilir. Biz ekip olarak her iki firmanın hizmetlerini de yıllarca kullandık ve bir sıkıntı yaşamadık.

Fiyat Performans

Google G-Suite 2020 yılı içinde Google Workspace adını aldı

Yandex ücretli versiyonlara geçiş ile birlikte fiyat performans karşılaştırmasında cazibesini ciddi oranda yitirecek gibi görünüyor. Çünkü Türkiye için sunulan Google Workspace başlangıç fiyatı 36 TL , mevcut Yandex Basic paketin 249 ruble(77,25 TL – 19 Temmuz 2022) güncel fiyatı ile karşılaştırıldığında çok uygun.

Bu arada Ukrayna ve Rusya savaşı dolayısıyla uygulanan kısıtlamalar dolayısıyla Yandex’ten ücretli hesap açılması için Rusya’da kaydı olan bir şirket olmanız da gerekiyor.

G-Mail, Google, G-Suite

Kullanım Kolaylığı

Google Workspace kurulumu çok daha zordur ve panel kullanımı daha ayrıntılı bir arayüze sahiptir ve bazı kullanıcılara daha zor gelebilir. Aslında bu durum Google’ın bazı konuları daha detaylı ve kapsamlı ele alması dolayısıyla böyledir. Yandex 360 arayüzü çok daha sade ve pratik olup kullanımı daha kolaydır.

Yandex Ücretsiz Versiyonda Neler Bulunuyordu?

Artık ücretli olan Yandex Kurumsal Mail’in vaktiyle neden bu kadar cazip olduğunu aşağıda sunduğu imkanlara göz attığınızda anlayacaksınız.

 • 1000 adet e-mail hesabı
 • Her bir hesap 10 gb e-mail kotası
 • Anti Spam ve Anti Virüs desteği
 • IMAP, POP3 Protokollerini kullanabilme
 • Web Mail arayüzünden erişim ve kolay kullanım.
 • IOS ya da Android Mobil Uygulama ile cep telefonları ve tabletlerden kolay arayüz ile kullanım imkanı
 • Birden fazla alan adı bir hesapta tanımlanabiliyor. Yani aynı anda [email protected] ile info@firmanız2.com adreslerini aynı posta kutusunda kullanabilme.
 • E-Mail hesapları arasında gruplar oluşturabilme
 • Bir e-mail hesabına eş tanımlar takma adlar belirleyebilme. Yani [email protected] ile [email protected] aynı posta kutusu olarak tanımlanabilir. İkisinden ayrı ayrı e-mail gönderimi de yapılabilir.
 • Kurulum sonrası e-mail hizmetlerine Admin (yönetici) atayabilme.
 • Her kullanıcı için 10 gb bulut disk alanı tanımlanıp, dosyalarınız için depo alanı olarak kullanabilme.
Yandex Connect - Kurumsal E-Posta

Yandex Kurumsal E-Mail Nasıl Yönetilir ?

Yandex Kurumsal E-mail hizmeti Yandex 360 panelinden yetkisi olan (admin) kullanıcı tarafından yönetilir. Firmanıza ait e-mail adresi ve şifresi ile yetkili kişi girip Türkçe arayüz ile yönetimi sağlayabilir. Bu panelde yeni hesap oluşturma, hesap silme ya da hesabı dondurma, grupların, takımların yönetimini sağlama, yöneticilerin belirlenmesi, şifre sıfırlama, dil ve saat dilimi değişiklikleri, imap ya da pop portokollerin kullanımları, DKIM bilgileri, yeni alan adının devreye alınması ve mevcut alan adı uzantısı ile birlikte kullanımı gibi teknik işlemler yürütülebilir.

Yandex Kurumsal Mail hizmetinin nasıl yönetileceği ile ilgili Yandex tarafından sağlanan teknik döküman şu adreste Türkçe görülebilir.

Yandex Kurumsal E-Mail’de Sorunlar Nasıl Çözülür ?

Tech Lab ekibimizin özelinde bahsedecek olursak, bugüne kadar yüzlerce firmaya Yandex Kurumsal E-Mail hizmetini kurduk ve şimdiye kadar hizmet devamında bir aksaklık yaşamadık. Web hosting ile gelen e-mail hizmeti ile kıyaslanmayacak düzeyde az sorunlu bir hizmet olduğunu söyleyebiliriz. Yine de sorun olduğunda başvuracağınız kişisel düzeyde dökümanlara sahip. Ama yine de biz uğraşmayalım diye düşünüyorsanız sizin yerinize teknik ekibimiz ücreti karşılığı bu sorunlarla uğraşır, saatlik ya da sözleşmeli zaman tayinli teknik destek sunabiliriz.

Firmanızın bir teknik destek ekibi yoksa Yandex Yardım ve Destek Ekibi‘de size çözüm sunabilir. Eğer bir bilişim ekibiniz varsa bu noktada bolca tembellik yapıp çözümlerin takibini de bu kaynaklar ile onlara bırakabilirsiniz.

Yandex Mail için sağlanan teknik döküman ile kullanıcılar ve bilişim ekibi bir çok sorusuna yanıt bulabiliyor. E-mail konusunda teknik ekibe iletilen çoğu problem aslında kullanıcı kaynaklı sorunlar olup temel bazı bilgilenmeler ile çözülebilir niteliktedir. Bu konuda kullanımı ve yaşanan sorunlar ile ilgili detaylı dökümanlar Yandex tarafından sağlanmış görünüyor. İşte size faydalı bir kaç bağlantı ;

Eğer destek alabileceğiniz firma teknik ekibiniz yoksa Yandex Yardım ve Destek Ekibi ile sorun çözmeyi deneyebilirsiniz.

Yandex Kurumsal Mail Hizmetinin Alternatifleri Var Mı ?

En büyük rakibi ve sektörün lideri Google, Google Workspace ile Yandex’in en büyük rakibidir. Bunun yanısıra Proton ve Titan da bilinen diğer kurumsal e-posta servisleridir. Avrupa’da bir işletmeniz varsa Proton’u alternatif olarak değerlendirebilirsiniz.

Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına tabi işletmeler ise KVKK ile uyumlu kurum e-posta hizmetlerini düşünmelidirler. Yandex özelindeki bu yazı dışında kurumsal-e-posta ile ilgili diğer konularda bilgi edinmek için şuradaki yazımızı tavsiye ederiz.

Studio Martin / Dekemhost / Tech Lab / Türkiye

Benzer Gönderiler

Yorumlar (5)

Detaylı açıklamalarınız için teşekkür ederiz. Elinize sağlık arkadaşlar.

Ben TXT kayıtlarını yapamadım. Yardım alabilir miyim?

Web hosting firmanızın sağladığı bir hosting panel arayüzünden DNS yönetimi ile bu işlemleri yapabilirsiniz ya da hosting firmanızın destek ekibinden yardım alabilirsiniz.

İÇTAŞ nakliyat

Email hesabım sıfırlandıysa eski maillerime ulaşmam mümkün mü

Bu durum sıfırlama ifadenizin detaylarına bağlı. Sıfırlama sırasında ne yapıldı ? Sıfırlama diye tabir ettiğiniz işlem ile eski e-mail hesabınızı içindekileri de kapsayacak şekilde silip yeni bir hesabı tekrar açtıysanız ve yedekleriniz de yoksa eski e-maillerinize ulaşamazsınız. Sıfırlama tüm e-maillerinizi bilgisayardan silmek işlemini ifade ediyorsa belki sunucu da yedekleriniz olabilir. E-mail protokollerini iyi bilen bir uzmandan destek almanızı öneririm.

bir yorum bırakın