Scroll Top

Dijital Pazarlama ve Sizi İzleyen Televizyon

Dijital Pazarlama Ajansı

Siz mi televizyonu izliyorsunuz yoksa o mu sizi izliyor. Geleneksel pazarlamanın etkin aracı televizyon reklamları nasıl ileri sarılır ve kullanımdan kaldırılır. Bu yazımda dijital pazarlama ve gelenek pazarlamaya sizi izleyen televizyonlar üzerinden değineceğim.

Sıkça bahsi geçen geleneksel pazarlamanın güçlü kanalı televizyon ; eğlence ve bilgilenme ihtiyaçlarını giderdiğimiz oldukça etkili bir platform, bu büyülü camın aracılığı ile düzenlenen reklam kampanyalarını da hepimiz zaten biliyoruz. Film izlerken heyecanı, eğlenceyi olmadık yerinden bölüp gösterilen tv reklamlarının neredeyse film kadar süre kapladığı da oluyor. Ama yaşasın, şimdi televizyon reklamlarını kaldırabiliyoruz. Hani tv’de pazarlama ve reklam güçlü bir araçtı, ileri sarılabiliyorsa, kaldırılabiliyorsa geleneksel pazarlamanın bu etkin aracına ne oldu şimdi. Kızdırdınız beni ve o yüksek bütçeli reklamlarınız başlayınca 20 dk. ileri sarıyorum, planladığınız hedef kitle olan bana ulaşamıyorsunuz.  Acaba gerçekten öyle mi. Reklamları nasıl kaldırabiliyoruz biraz da bundan bahsedeyim.

Dijital Pazarlama Örnekleri ve Reklamları İleri Sarmak

Artık devir değişti demiştim, televizyon ile ulaşabildiğimiz geleneksel yayın yöntemi, önce klasik antenden uyduya daha sonra da internet ile dijital alt yapıya bağlanarak değişim geçirdi. Artık bizim cebimizden bağlı olduğumuz gibi, televizyonlarımız da internete bağlanabiliyor. Üstelik bunun için kabloya da ihtiyaç duymuyorlar. Hatta bazılarının üstünde kamerası da var. TV aslında sizi izliyor derken internetten kamera ile izlenebilmeniz imkanlarını kastetmedim.  Korkmayalım. Zaten bu yazının konusu değil.

Televizyonunuz sizin hakkınızda veri topluyor ve bu verileri global ağa yüklüyor demek istemiştim.

Klasik anten ve uydu yayını dışında evlerimize tv aracılığı ile ulaşan Net Flix, Turkcell TV+, vb. dijital tabanlı yayınlar televizyonumuzun bağlı olduğu internet üzerinden bize ulaşıyor. Doğrusal ve standart yayın akışı yok .

Mesela Net Flix’te istediğiniz filmi, diziyi tekrar tekrar reklamsız izleyebiliyorsunuz. Kendinize listeler oluşturup, sevdiğiniz dizileri ve filmleri beğendiğinizi bildirebiliyorsunuz. Sistem böylece sizinle hemen etkileşime geçmiş oluyor ve o ürünü beğenmiş olduğunuzu biliyor. Neyi sevdiğimizi, sevmediğimizi, hangi filmi diziyi nereye kadar izlediğimizi, alışkanlarımızı biliyor. Ev ahalisi için hatta çocuk için ayrı profil ile giriş yapılabiliyor. Bu sefer de çocuk neyi beğeniyor, ne seviyor onun verilerini toplayıp onunla etkileşime geçiyor. Bir de o çocuğun bizim çocuğumuz olduğunu biliyor.

Turkcell TV Plus’da ise kanalların doğrusal yayını sizin için kaydediliyor, ister canlı ister banttan sonradan izleyebiliyorsunuz. İşte banttan izlerken reklam gelince ileri sarabiliyorsunuz, canlı izlerken de reklamda durdurup çay almaya gidiyor, gelince ileri sarıyorsunuz. Sinir olduğunuz reklamlar için çok tatmin edici değil mi. Bu gidişle yakında ya klasik reklamlar tamamen kalkacak ya da zaten dijital pazarlama gereği o reklamların evrimleşmiş hallerini göreceğiz.  Platform sizin için kanalların normal yayın akışındaki bir diziyi kaydedebiliyor, üstelik tüm bölümleri. Sonra istediğiniz zaman izliyorsunuz.

Şahane değil mi ? Peki bununla mı kalıyor. Hayır !

Bu ve benzeri platformlar ürün ve hizmetlerini size satmak için bakın dijital pazarlamayı nasıl kullanıyorlar.

Dijital Pazarlama, Doğrudan(Birebir) Pazarlama ve Affiliate Pazarlama

Size e-posta ya da sms gönderiyor. Beğendiğiniz dizileri ve filmleri yani ürünleri bildiği için beğeneceğinizi düşündüklerini öneriyor, “Pazar gecesi için sana güzel bir önerimiz var mısır patlat ve şu filmi izle” diyor. Yani dijital yöntemler ile doğrudan, birebir pazarlama yapıyor. Size mısır patlattırıyor. Hatta mısır yoksa filanca mısırlar güzel diyor sizi mısır satan web sitesine yönlendirebiliyor. Affiliate yani satış ortaklığı pazarlama aracını kullanmaya çalışıyor.

doğrudan, birebir pazarlama
Doğrudan, birebir pazarlama örneği.

Dijital Pazarlama ve Yeniden Pazarlama (Remarketing)

Sonra teziniz için akademik araştırma yapıyorsunuz ve gezdiğiniz web sitesinin görüntülü reklam alanlarında size film ve dizi önerileri sunuyor. Sağda film için reklam sunuyor, solda az önce çocuğun için aradığın ürünlerin reklamını gösteriyor. Remarketing, yeniden pazarlama yöntemleri ile dijital pazarlama yapıyor.

Web Sitesi Analiz ve İstatistik

Verilerimiz, ilgi ve alışkanlıklarımız, dijital bilgilerimiz sadece televizyonlar aracılığı ile toplanmıyor. Gönderilen e-postaların açılıp açılmadığı, e-postada nereye tıklayıp web sitelerinde nereye gittiğimiz ve orada ne kadar kaldığımız biliniyor. Web sitesi analiz ve istatistiğinde önemli ögeler olan cinsiyet, yaş, yer gibi demografik ve kişisel veriler toplanıyor. Web siteleri ile ilgili arama motorlarından gelen veriler , organik ve reklam temelli hitler bir araya getiriliyor. Sosyal medyadan da benzer veriler toplanıyor. Bütün bunlar bir araya getirilip dijital pazarlamanın kanalları aracılığı ile eldeki veriler kullanılarak pazarlama ve satışlar gerçekleştiriliyor.

Evimizdeki televizyon bizi izliyor, hakkımızda çok şey biliyor. Dijital pazarlamada işte bu veriler kullanılıyor. Onun için dijital pazarlama geleneksel pazarlamaya kıyasla ölçümü ve optimize edilebilirliği daha kolay. Etkileşimi yoğun. Zaten cebimizden ağa hep bağlıyız.  Yazdıklarım bilim kurgu değil artık, tamamen gerçek. Bu zamanda firmalar ürün ve hizmetleri için veri analizi ve istatistik değerlendirmeler yapıp dijital pazarlamayı kullanıyorlar, biriken verinin katmanları ve büyüklüğü her geçen gün artıyor ve dünya çapında dijital pazarlama geleneksel pazarlamanın bir çok aracını geride bırakacak gibi görünüyor.

Peki evlerimizdeki buzdolabı internete ne zaman bağlanacak merak ediyor musunuz ? Bununla ilgili benim bir tezim ve bazı fikirlerim var. Bana eli kulağında gibi geliyor. Siz ne dersiniz ?

Deniz Tokay / Digital Lab/ Studio Martin Kreatif Kolektif

Benzer Gönderiler

Yorumlar (2)

Benim merak ettiğim film arasına, açık oturum arasına konan reklamlar izleniyor mu? Yoksa bu reklam arası çay koymak, yarım kalan bir işi bitirmek için mi kullanılıyor? Bu reklamlar bende ters etki yaratıyor, reklama konu ürüne daha mesafeli yaklaşıyorum. Özellikle radyo reklamları insanı çıldırtıyor. Onun için reklamsız programlar her zaman tercihimdir. Uçaktan atılan reklam broşürlerini özlüyorum.

Taner Bey, son zamanlarda program ya da dizi sponsorluğu veya bant reklamlar ile televizyon geleneksel pazarlama alanında halen gündemde kalabiliyor. Çünkü özellikle belli zaman diliminde program hedefli reklam ve sponsorluk çalışmaları çokça yapılmakta. Akılda kalan, viral reklamlar dışında uzunca reklamların izleyici tarafından sevildiğini düşünmüyorum ama çok tv izleyen biri olmasanız bile tekrarlar ile bir tv reklamına mutlaka yakalanıyorsunuz. 🙂 Siz anladığım kadarıyla daha seçici olabilmeyi başarıyorsunuz. Eğer geleneksel pazarlamanın etkili kanalı radyo ve tv’den size ulaşmak imkanı yoksa, pazarlama birimleri sizin için farklı yollar deneyeceklerdir. Ben olsam sizi satış için doğrudan reklamın hedef kitlesi olarak düşünmezdim . Daha çok sizin de hayatınıza katacağınız, hatta katılım sağlayacağınız bir çalışmaya dahil olmanızı sağlardım, içerik pazarlaması yöntemleriyle, bir bakıma reklamsız reklam, fayda sağlayan bir akılda kalıcılık ile sizin gibi düşünenlere ulaşmayı düşünürdüm. Düşüncelerinizi paylaştığınız için teşekür ederim.

bir yorum bırakın