Web Sitesi Bakımı Nedir ?

Web Sitesi Bakımı

Web tasarımı sonrası ihtiyaç duyulan devam hizmetlerinden genel olarak daha önceki yazımızda bahsetmiştik. Burada web sitesi bakım hizmetlerini daha çok WordPress web siteleri özelinde ele alacağız. Elbette web tasarımı sadece wordpress bir alt yapı ile gerçekleştirilmek zorunda değil. Fakat içerik yönetim sistemleri (CMS) arasında dünya genelinde %35’lik hatırı sayılır bir orana sahip WordPress, bugün sağladığı esneklik ve avantajları dolayısıyla bir çok kurumsal ve kişisel web sitesinde kullanılıyor. Biz de projelerimizde sıkça kullandığımız WordPress özelinde bakım hizmetlerini anlatacağız. Buradaki bakım hizmeti akışı periyodik bir bakımı anlatır, eğer uzun süre web sitenize bakım yaptırmadıysanız ve belli sorunlar sonrası bir web bakımı ihtiyacı duyduysanız size gereken hizmet daha kapsamlı bir teknik destektir. Web siteniz çökmüş ya da hacklenmiş ise buradaki akış sizin için geçerli olamayacaktır. Yine de sorunlarınız için bizimle irtibata geçebilirsiniz, size yardımcı olmaya çalışırız.

WordPress Site Sağlığı Bildirimleri
WordPress Site Sağlığı Bildirimleri

Web Sitesi Bakımı Gerekli midir ?

Evet web sitesi bakımı gereklidir. WordPress php ile yazılmış, mysql veritabanı kullanan ve dinamik imkanlar sunan bir teknolojidir. Cep telefonlarınızda kullanılan Android ya da IOS işletim sistemleri gibi WordPress de web sitenizin işletim sistemidir. Dolayısıyla mobil cihazlarınız gibi web sitenizde düzenli olarak alt yapı sistem güncellemelerine ihtiyaç duyar. Üstelik bir cep telefonunun size özel olarak kullandığınız uygulamaları vardır , işte WordPress bir web sitesi de belli amaçlar için kullanılan eklenti(plug-in) diye adlandırılan uygulamalar kullanır. Bu uygulamalarda bakım ve güncelleme gerektirir.

WordPress web sitesi güncelleme ve bakım bildirimleri
WordPress web sitesi güncelleme ve bakım bildirimleri

Eğer web sitenizin bakımı yapılmazsa alt yapı ya da eklentileri dolayısıyla ciddi sorunlar yaşanabilir. Web siteniz ziyaret edildiğinde içeriklerin görüntülenmemesi ya da bazı fonksiyonların çalışmaması, güvenlik açıkları dolayısıyla ele geçirilmesi, hacklenmesi, çökmeler ya da web sitenizin tamamen kaybedilmesi gibi sorunlar ortaya çıkar. Web sitesi tasarımdan sonra internet uzayında yaşayan dijital bir varlıktır, alt yapısı ve eklentileri üzerinden internetle ilişkilidir. Çok sade ve basit içerikler ile bir web siteniz olsa da web sitenizin bakım ve teknik güncellemesi gerekli bir işlemdir ve düzenli periyodik bakımı yapılmalıdır.

WordPress Kullanmasak, Bakım Yine de Gerekli mi ?

Konuyu sıkça kullanıldığı için WordPress özelinde ele alıyoruz ama WordPress kullanılmasa da web siteniz için bakım gereklidir. Her türlü yazılım alt yapısı için periyodik bakım gerekir. Eğer bir yazılımcı tarafından size özel bir alt yapı hazırlandıysa yine değişen şartlar dolayısıyla bakım ve teknik güncelleme gerekecektir. Üstelik böyle bir durumda sadece bakımı yapacak teknik ekibe değil, yazılımcının dorğudan kendisine de ciddi ihtiyaç duyarsınız. Yazılım alt yapısı WordPress, Joomla, Magento, Drupal gibi özgür yazılım grupları tarafından geliştirilen sistemlerde yalnızca bakım ve güncelleme ile web sitenizin devamını sağlayabilirsiniz. Yani yazılımcı ile irtibata geçmenize gerek kalmadan bu teknolojiler yazılımlarının günceliğini özgür dağıtım politikaları gereği devam ettirirler. Dolayısıyla bakımları daha az masraflı ve kolaydır. Yükseltme ve geliştirme için yazılım ekibine bir şey söylemenize gerek yoktur. Yeni bir sürüm ya da güvenlik yaması çıktığında dağıtımı yapılır. Yani yazılım alt yapısı özgürdür ve para ile satılmaz. Sizin harcamalarınız ise yalnızca web siteniz için planlama, tasarım, inşa ve devamını sağlayan bakım ve güncelleme teknik hizmetleri içindir.

Wordpress web sitesi güncelleme bildirimleri
Web Sitesi Teknik Güncelleme ve Bakım Bildirimleri

Hangi Sıklıkta Bakım Yapılmalıdır ?

Bakım periyodu web sitenizin türüne ve işlevine göre değişir. Bir e-ticaret web siteniz varsa haftalık takip ve bakım, satış süreçlerinizin hatasız devam etmesi için gerekli olacaktır. E-ticaret olmasa bile, yoğun olarak içerik üretip yayınladığınız ve ziyaretçiler ile etkileşimi yüksek, ziyaretçi tarafından girdi sağlanan bir web sitesi de sıkça bakım ve takip gerektirir. Bunun yanısıra daha az paylaşımda bulunduğunuz ve sadece sizin tarafınızdan içerik sağlanan bir web sitesi için daha seyrek bakım periyodu belirlenebilir. Web sitenizin kullandığı eklenti ve özelliklerde bakım periyodunuzu değiştirecektir.

Bakım periyodunuz haftalık, aylık, 3 aylık ve yıllık olarak planlanabilir. Bu dönemlere ait rutin işler farklıdır. Ayrıca web sitenizin bakım gereklilikleri takip edilip teknik ekibe raporlanan bir sistem de kurgulanmalıdır. Böylelikle kritik düzeyde bir bakım gerektiğinde periyod dışında işlem de yapılabilecektir. Özellikle web sitesi takip ve izlemesi son derece önemlidir. Web sitenizi kenarda unuttuğunuz dijital bir varlık olmaktan çıkarıp, sizin bakımlı bir şubeniz haline getirmek için bir bakım periyodu planlamalısınız.

Wordpress Güvenlik Güncelleştirmesi
WordPress için dağıtılan güvenlik yamaları

Herhangi bir web sitesi için bakım periyodu, örneğin standart bir web sitesi için 3 aylık zamanı geçmemelidir ve daha kısa zamanlı bakım gerekliliği için gözetim altında olmalıdır. Internet dünyasında, sunucular, php, mysql, wordpress ve eklentileri birbirinden bağımsız ve/veya ilişkili güncellemeler ve değişiklikler yaşarlar, dolayısıyla web siteniz de bunlara bağlı olarak teknik güncellemeler gerektirir. Örneğin yukarıdaki görselde WordPress’in 5.2 sürümünde her ay sıkça güvenlik yaması aldığı görülüyor. Eylül 2019 ve Aralık 2019 arasında WordPress tekolojili web sitelerinde sıkça güvenlik güncellemesi gerekmiş ve bu dönemde ilgili web sitelerinin yamalarını yapmak zorunlu olmuştur. İşte benzer bu süreçlerde web alt yapınızın güncel kalması son derece önemlidir, belirlenen periyod dışında web sitesi sürekli takip ile gözetim altında tutulup kritik durumlarda da ayrıca güncelleme ve bakımı yapılmalıdır.

Bakım Nasıl Yapılır, Neleri Kapsar ?

WordPress alt yapılı web sitelerinde aşağıdaki iş akışı ile web sitesi bakımı gerçekleştirilir ve web siteniz en güncel son sürüm alt yapı, tema ve eklentilerine yükseltilir. Web sitesi bakım hizmetleri; teknik güncelleme ve web sitesi yedekleme işlemlerini de kapsar.

Web Sitesi Yedekleme

Web sitesi yedekleme gerekli olduğunda bakım hizmetleri dışında temin edilebilecek bir hizmettir. Fakat web sitesi bakımı öncesinde, gerekli ara aşamalarda ve bakım sonrası iş bitiminde mutlaka web sitesi yedeklemesi yapılır. Yedekleme işlemi web sitenize ait WordPress dosyalarını, temanızı, sisteme yüklenmiş görsellerinizi, ortam dosyalarınızı ve veritabanınızı içerir. Böylelikle bakım sırasında yaşanabilecek bazı aksaklıklar için kurtarma ve geri yükleme imkanları sağlanmış olur. Aşağıdaki akışta yer alan bazı güncelleme adımlarında tema, eklenti ve WordPress arasında uyumsuzluk olabilir ve geri yükleme ile geriye dönüş sağlanması gerekebilir.

WordPress Yazılımı Güncellemesi

Web sitenizin WordPress teknoloji alt yapısı son sürümüne güncellenmelidir. Özellikle güvenlik açıklarını kapatması ve yeni özellikler ve imkanlar sağlaması dolayısıyla WordPress güncellemeleri çok önemlidir. Bu yazıyı hazırladığımızda son sürüm olarak yayında olan WordPress 5.4 için nelerin değiştiğine şuradan göz atabilirsiniz.

WordPress Tema Güncelleme

Web siteniz yazılım alt yapısının yanısıra tema (theme) diye adlandırılan bir kullanıcı arayüzü de içerir. Tema web sitenizin nasıl görüneceğini belirler. Ziyaretçilerinizi karşılayan ön yüzdür. WordPress’in standart temalarının yanısıra projenizde kullanılan özel tasarlanmış ya da premium temaların da güncellenmesi gerekir. Tema, wordpress alt yapınızdan ayrı bir yazılım parçasıdır. Temanız kullanıcılarınıza belirli işlev ve özellikler sunması için kurgulanmıştır ve bu işlevlerinin devamı için wordpress alt yapısı güncellendiğinde mutlaka temanızın da güncellemesi gerekir. Güncelleme eğer temanız imkan sağlıyor ise yönetim panelinden yapılır. Bazı temalar için ftp ya da sunucu üzerinde dosya yönetim sistemi ile dış güncelleme gerekebilir.

Tema güncellemesi kontrollü yapılması gereken bir işlemdir. Eğer tasarım sürecinde temanız üzerinde size özel ek değişiklikler yapılmış ise güncelleme sırasında bunlar kaybolabilir, dolayısıyla bakım ve teknik güncelleme sırasında teknik ekibe bu detay da bildirilmelidir. Bu noktada bakım ve teknik güncelleme işlemlerini web sitenizin tasarımını yapan ekibin yapacak olması mimariyi ve alt yapıyı bilmeleri dolayısıyla size avantaj sağlayacaktır.

WordPress Tema Güncelleme Bildirimi
WordPress Tema Güncelleme Bildirimi

WordPress Eklenti, Uygulama Güncellemeleri

Web siteniz işlevlerine bağlı olarak bir çok uygulama kullanıyor olabilir. Bu uygulamalardan bazıları temanıza aittir ve onun düzgün çalışabilmesi için gereklidir, bazıları ise temanızdan bağımsızdır. Bütün bu uygulamaların son sürümlerine güncellenmesi gereklidir. WordPress ve temanızın yanısıra eklentiler birden fazla sayıda ve farklı yazılım grupları tarafından sağlanmış olması dolayısıyla bazı uyumsuzluk sorunlarına daha çok açıktır. Dolayısıyla her bir eklenti güncellemesi sonrası eklentinin sağladığı işlevin kontrolü gereklidir.

Eklenti güncelleme bildirimi
Eklenti güncelleme bildirimi

Web Sitesi Genel İşleyiş Kontrolü

Web sitenizin yazılım güncellemeleri yapıldıktan sonra genel işleyiş kontrolleri yapılır. İçeriklerinizin ziyaretçilerinize düzgün bir şekilde sunulabildiğinden ve web sitenizin tüm işlevleri ile düzgün çalıştığından emin olunmalıdır. WordPress ve temanızın son güncel sürümü ve eklentiler arasında yaşanacak bir uyumsuzluk dolayısıyla web sitenizin görüntülenmesi ve işlevlerinde ortaya çıkacak aksaklıklar kontrollü bir şekilde giderilmelidir. Belli işlevler için tercih edilen eklentiler varsa bunların çalışmaya devam ettiğinden emin olunmalıdır.

Formların Kontrolleri

Web sitenizde yer alan formların gönder al işlemlerini düzgün bir şekilde yaptığından emin olunmalıdır. Sunucu üzerinde gerçekleşen değişiklikler ya da WordPress ve eklentilerde gerçekleşen değişiklikler formları işlevsiz bırakmış olabilir. Sipariş, iletişim ve teklif formlarının işlevlerini yitirmesi işiniz için oldukça riskli bir durumdur.

E-Ticaret Modüllerinin Kontrolleri

Yukarıdaki akış ile birlikte eğer işin konusu bir e-ticaret sitesi ise WordPress’te e-ticaret işlevlerini yürüten WooCommerce eklentisi doslayısıyla daha detaylı bir kontrol ve bakım gerecektir. Bir e-ticaret web siteniz varsa bakım işlemleri daha kapsamlı ele alınır. Normal akışın yanısıra WooCommerce ve temanın uyum kontrolleri , sepet, hesap sayfası, üyelik, ödeme vb e-ticaret sayfalarının tasarım ve işlev kontrolleri yapılmalı ve varsa aksaklıklar giderilmelidir. E-ticaret sistemlerinde ödeme aracısı modüllerin testleri de yapılmalıdır. Ticaret yaptığınız web sitenizin herhangi bir işlevinin çalışmaması ciddi kayıplara yol açabilir. Eğer bir WordPress e-ticaret web siteniz varsa daha sık ve kapsamlı kontrollere ihtiyaç duyarsınız.

Web Analizi, Arama Konsolu Bildirimleri

Web sitesi analizinin ve Google Search Console (arama konsolu) ilişkilerinin çok önemli olduğu konusunu daha önce anlatmıştık. Bakım ve teknik güncelleme gerekliliği bazı durumlarda Google bildirimleri ile de ortaya çıkar. Özellikle arama konsolu ile web sitenizin dijital pazarlama işlevleri açısından takip edilip gerekli zamanlarda bakımları sağlanmalıdır. Sürekli takip önemli bir iş yüküdür ve dijital ajansınız ile aranızda dijital pazarlama kapsamında ya da teknik bakım kapsamında uzun zamanlı sözleşmeler gerektirebilir. Web tasarımı yukarıdaki bakım akışı ve gereken sürekli takiplerden de anlaşılacağı üzere çok önemli bir dijital hizmettir.

Bizce web tasarımı, web sitesi devam hizmetleri, dijital pazarlama, web sitesi analizi, SEM ve SEO çalışmaları, özgün içerik üretimi, içerik pazarlaması bir bütün olarak uzun soluklu ele alınması gereken profesyonel hizmetlerdir.

Otomatik Güncelleme

WordPress web siteleri için WordPress yazılımı, teması ve eklentileri için otomatik güncelleme planlanması da bir seçenek olmakla birlikte teknik güncelleme işlemleri statik ve formule işlemler dışında insan kontrolleri ve denetimi de gerektirir. Web siteleri çok katmanlı planlar içerir ve bizce teknik bir ekibin kontrolü ile otomatik işlemler tanımlanmalıdır. Otomatik işlemler yazılım alt yapısını güncellese bile uyumsuzluk kontrolleri ve genel işleyiş işlemlerini yapamaz. Belki web sitelerinin acil güvenlik yamalarının sağlanması ve bakım periyodları arasında otomatik güncelleme ile avantaj sağlanabilse bile her otomaik güncelleme sonrası da teknik ekibin web sitesinde gerekli kontrol ve testleri yapması gereklidir.

Bizce web sitesi bakım ve teknik güncellemeleri insan kontrolü ile aşamalı olarak ele alınmalıdır.

Bu yazımızda web sitesi devam hizmetlerinden olan web sitesi bakım ve teknik güncelleme konusunu WordPress özelinde ele aldık. Web projeleriniz ile ilgili web tasarımı, web güncelleme ve bakım hizmetleri, web sitesi analizi ve dijital pazarlama ihtiyaçlarınızda size çözümler sunabiliriz. Bu konuda teklif almaktan ve bizimle irtibata geçmekten çekinmeyiniz.

Digital Lab / Tech Lab Studio Martin Kreatif Kolektif

Benzer Gönderiler

bir yorum bırakın